Reklama
Reklama

Sprzątasz w domu? Nie wylewaj tego, tylko użyj do podlewania roślin

Sprzątając w domu i posiadając akwarium, musimy pamiętać, aby regularnie podmieniać w nim wodę, częściowo ją zlewając, by mieć miejsce na dodanie świeżej cieczy. Warto jednak zachować wodę z podmianek i wykorzystać ją do pielęgnacji naszych roślin, ponieważ jest ona bogata w cenne składniki odżywcze. Sprawdź, jak jej używać i jak wpływa ona na okazy.

Woda z akwarium może być bardzo cenna dla naszych roślin ogrodowych i doniczkowych. To naturalna odżywka, która pozytywnie wpłynie na ich rozwój i sprawi, że będą w świetnej kondycji. Warto więc wiedzieć, jak ją stosować i jakie drogocenne składniki zawiera. Podpowiadamy, dlaczego nie powinniśmy wylewać wody z akwarium.

Dlaczego woda z akwarium jest tak cenna dla roślin? To naturalny nawóz

Woda w akwarium musi spełniać różnorakie wymagania, aby była ona odpowiednia dla żyjątek, które je zamieszkują. Przede wszystkim powinna ona mieć odpowiednie pH, twardość oraz temperaturę. Oprócz tego musi być ono prawidłowo uzdatniona, czyli wzbogacona produktami, które pozwalają zachować właściwy skład wody.

Oprócz tego woda z akwarium zawiera wiele substancji organicznych, wynikających z tego, że organizmy żywe, które w nim przebywają, pozostawiają po sobie wiele odpadów organicznych.

Dzięki temu woda ta obfituje w cenne składniki, które mogą być wykorzystywane przez rośliny lądowe. Należą do nich m.in. azot, fosfor, węgiel, potas, wapń, magnez, siarka, żelazo, cyn, bor oraz mangan.

Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ ponowne wykorzystanie wody to także ograniczenie marnowania wody oraz umiejętność zrównoważonego gospodarowania zasobami. Jest to istotne, gdy chcemy świadomie dbać o ekologię.

Czytaj również: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu

Jak stosować wodę z akwarium? Twoje rośliny będą bujne i zdrowe

Wodą z akwarium możemy podlewać praktycznie wszystkie rośliny, zarówno byliny, drzewa oraz krzewy ozdobne, warzywa, jak i nasze rośliny doniczkowe. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku roślin kwitnących uprawianych w pojemnikach.

Woda z akwarium działa bowiem jak delikatny, organiczny nawóz, który dostarczy naszym okazom mikro- i makroelementów. Podlewane nią rośliny będą znacznie szybciej rosły, a ich liście zyskają intensywny kolor. W dodatku nasze kwiatki staną się bardziej odporne na choroby.

Co istotne możemy równocześnie stosować inne nawozy podczas podlewania roślin wodą z akwarium i nie powinno im to zaszkodzić. Warto jednak obserwować swoje okazy, aby wiedzieć, jak reagują na takie podlewanie. Pamiętajmy również, że w przypadku, gdy woda z akwarium jest bardzo mętna, to powinniśmy ją rozcieńczyć czystą wodą w stosunku 1:1 i dopiero wtedy stosować ją do podlewania roślin.

Zobacz też:

Piwonie postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. W kwiaciarni stosują ten trik

Połóż to w doniczce, a szerszenie uciekną w popłochu. Aż dziwne, że to takie proste

Piękny, pomarańczowy kwiat kwitnie prawie przez pół roku. Idealny do półcienia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | pielęgnacja roślin | nawożenie