Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty
Narcyzy zaraz obok krokusów są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny. To piękne kwiaty, które zdobią ogródki. Jednak jak każde rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby móc w kolejnym sezonie rozkwitnąć. Jedna z najważniejszych zasad mówi o terminie przycinania — sprawdź kiedy, powinno się to robić.
Narcyzy to piękne kwiaty, które swą żółtą, intensywną barwą przyciągają uwagę. Najczęściej rozkwitają już w marcu i kwitną nawet do maja. Po przekwitnięciu należy je przycinać. Jeśli chcemy, żeby w następnym sezonie pięknie rosły, musimy przyciąć je w odpowiednim terminie.
Narcyzy w kolejnym sezonie mogą wyrosnąć z tych samym cebulek, jednak, aby tak się stało, warto o nie zadbać. Przede wszystkim po przekwitnięciu nie powinno usuwać się całej rośliny — to poważny błąd, który może uszkodzić cebulki, a tym samym na następny rok, mogą nie obrodzić kwiatami. Przeschnięte kwiaty trzeba usuwać na bieżąco, jednak zielone liście powinny zostać. To właśnie dzięki nim roślina może magazynować potrzebną energię i być w stanie na nowo rozkwitnąć w następnym sezonie.
Liście zostawiamy przy roślinie, aż same zżółkną. Zwyczaj następuje to kilka tygodni po przekwitnięciu narcyzów. W lipcu większość liści powinna być już wysuszona, wtedy możemy ich delikatnie się pozbyć — najlepiej użyć małego sekatora lub zwykłych nożyczek.
Sprawdź także: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Zazwyczaj nie ma potrzeby, aby wykopywać cebulki co sezon, jednak musimy pamiętać, że z czasem będą kwitły słabiej. Dlatego też co 2-3 lata można je wykopać i przesuszyć. Czekamy aż liście przeschnął, wtedy też w lipcu wykopujemy z ziemi. Należy je położyć na słońcu do wyschnięcia, zazwyczaj zajmuje to ok. 2 tygodnie. Następnie należy przełożyć je do pojemnika i przysypać piaskiem. Tak powinny być przechowywane do września. We wrześniu ponownie sadzimy je w ziemi.
Jeśli masz narcyzy w doniczce, to również pozwól im naturalnie przekwitnąć i wyschnąć liściom. Ta zasada dotyczy większość kwiatów — to pozwoli im we właściwym dla siebie czasie zżółknąć, a my będziemy mniej narażeni na uszkodzenie delikantych części rośliny.
Zobacz też:
Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów
To najlepszy moment na sadzenie tych kwiatów. Babcia miała ich pełny ogród
Nie zliczysz kwiatów na piwoniach. Wystarczy, że poczęstujesz je tym