Reklama
Reklama

Skuteczny sposób na osy i szerszenie w ogrodzie. Te rośliny je odstraszają

Obecność os i szerszeni w ogrodzie kojarzy się najczęściej z okresem letnim. Jednak walkę z insektami trzeba zacząć o wiele wcześniej – wiosną. Warto też dowiedzieć się, co robić, kiedy uciążliwe owady założą ostatecznie gniazdo w ogrodzie. Sprawdź, jak radzić sobie z osami i szerszeniami.

Wiosna to pora roku, podczas której budzi się życie. Dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt oraz owadów. Osy i szerszenie szukają podczas tego okresu miejsca do założenia gniazda. Co zrobić, aby nie wykonały go akurat w naszym ogrodzie?

Osy i szerszenie przyciągają miejsca, które zapewniają im pożywienie i schronienie. Podstawą diety owadów jest pokarm zawierający białko lub opadłe owoce z drzew. Przyciągają je także słodkie napoje. Z kolei gniazda lubią zakładać w miejscach chronionych przed deszczem, wiatrem oraz z dala od siedlisk innych insektów.

Jak uniknąć założenia gniazda os lub szerszeni w ogrodzie?

Żeby uniknąć sytuacji, w której owady upodobają sobie okolice ogrodu, trzeba regularnie zbierać owoce spadające z drzew i leżące na ziemi. Powinno się też zabezpieczyć śmietniki z resztkami żywności, a wszelkie słodkie potrawy i napoje trzymać w zamknięciu. 

Ważne jest też to, aby w porę zorientować się, że osy lub szerszenie znalazły w naszym ogrodzie lub jego pobliżu miejsce na gniazdo. Insekty decydują się najczęściej na założenie kolonii w ziemi, na strychu, drzewie lub poddaszu. Namierzając odpowiednio wcześniej lokalizację gniazda, można usunąć je, zanim owady się rozmnożą.

Jak odstraszać osy i szerszenie od ogrodu?

Owady nie lubią zapachów, które wydzielają pewne rośliny. Warto przy tym podkreślić, że ocet (często określany jako odstraszacz) w rzeczywistości przyciąga insekty. Wracając do roślin, które zniechęcają osy i szerszenie do odwiedzania ogrodu, należy wymienić okazy takie jak:

  • mięta,
  • bazylia,
  • majeranek,
  • piołun,
  • czosnek.

Można też zdecydować się na wykonanie roztworu na bazie wody i olejków eterycznych z goździków, geranium lub trawy cytrynowej. Domowym preparatem trzeba następnie spryskać miejsca, w których prawdopodobnie osy lub szerszenie miałyby chęć założyć gniazdo. 

Żeby uniknąć czasochłonnego opryskiwania preparatem całego ogrodu, warto zdecydować się wyłącznie na takie miejsca, które są szczególnie lubiane przez insekty. Jeśli wcześniej w ogrodzie osy lub szerszenie założyły już gniazdo i pozostało ono w niezmienionej formie, należy natychmiast je usunąć. W innym przypadku owady do niego wrócą.

Usuwanie os i szerszeni z ogrodu – bezpośrednie zwalczanie

Jeśli osy lub szerszenie założyły gniazdo w ogrodzie albo w niedalekiej okolicy, należy przejść to bezpośredniego zwalczania owadów. Najszybszą pomocą są pułapki na insekty. Można je zrobić z plastikowych butelek.

Trzeba je przeciąć na pół. Środek wypełnić słodkim napojem lub piwem, a następnie przykryć całość górną częścią butelki - dzióbkiem odwróconym w dół. W taki sposób zostanie utworzony lejek z wąskim wyjściem, przez które insekty nie będą mogły uciec.

Usuwanie gniazd os i szerszeni z ogrodu – jak to zrobić?

Kolejnym etapem walki z osami i szerszeniami, jest usunięcie gniazda. Jeśli siedlisko insektów zostało założone w bezpośrednim sąsiedztwie z miejscami mieszkalnymi ludzi, to można poprosić o pomoc straż pożarną. Niestety, jeśli gniazdo nie znajduje się w pobliżu, na przykład osiedla, czy bloku, to nie można liczyć na takie wsparcie. Trzeba działać samodzielnie.

Najlepiej powierzyć zadanie usunięcia gniazda os lub szerszeni z ogrodu profesjonalistom. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne jest skrupulatne przygotowanie się przed czynnością tak, aby nie odnieść uszczerbku na zdrowiu i skutecznie usunąć owady.

Trzeba wyposażyć się w porządny kombinezon przeciw szerszeniom i grube rękawice. Najlepiej, aby był w białym kolorze – ten odcień nie drażni dodatkowo insektów. Należy również zaopatrzyć się w środek zabijający osy lub szerszenie. 

Mając do dyspozycji te przybory, trzeba spryskać preparatem gniazdo. Po tym, jak życie w środku przestanie istnieć, gniazdo należy delikatnie zdjąć, przełożyć do worka. Następnie należy go wyrzucić, koniecznie w szczelnym zamknięciu. Do usuwania os lub szerszeni najlepiej się zabrać pod wieczór, kiedy insekty są najmniej aktywne.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie