Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Wiele osób wybiera skrzydłokwiat jako ozdobę domu, ponieważ zachwyca dużymi, intensywnie zielony liśćmi oraz pięknymi, białymi kwiatami. Niestety bywa tak, że w sezonie grzewczym przestaje kwitnąć i wówczas traci na swoim wyglądzie. Istnieje prosty sposób na jego odżywienie z użyciem skórek pewnego owocu. Wcale nie chodzi o banany.

Właśnie rozpoczął się sezon na egzotyczny owoc - kaki. Nie jest aż tak popularny w Polsce, a szkoda. Dostarcza wiele cennych wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na rośliny doniczkowe. 

Skrzydłokwiat uwielbia odżywkę z jego skórek. Przypominamy najważniejsze zasady pielęgnacyjne tego okazu oraz przedstawiamy przepis na domowy nawóz, po którym w mig wypuści nowe liście i kwiaty. 

Jak dbać o skrzydłokwiat? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Skrzydłokwiat będzie pięknie kwitł, jeśli poświęcimy mu trochę uwagi. Ma małe wymagania, jednak w odpowiednich warunkach rośnie znacznie lepiej. Jakie zasady należy stosować w trakcie jego pielęgnacji?

  • Podłoże

Gleba dla tej rośliny powinna być luźna, żyzna i wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej zatem kupić mieszankę ziemi próchniczej i torfu albo piasku. Na dno doniczki warto wsypać warstwę keramzytu. Kwiat przesadzamy raz w roku do naczynia większego o 2 cm, ponieważ dość szybko rośnie.

  • Stanowisko

Skrzydłokwiatowi zapewniamy oświetlone miejsce, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Postawmy go więc na parapecie okna zachodniego albo wschodniego w półcieniu bez przeciągów. W pełnym słońcu utraci intensywny, zielony kolor liści. Zrobią się blade, a ich końcówki zaczną usychać. 

  • Temperatura i wilgotność powietrza

Do wiosny ta roślina powinna stać w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Dobrze, żeby wilgotność była duża. Polecamy zraszanie jej liści przegotowaną wodą

  • Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym wystarczy podlewać skrzydłokwiat raz w tygodniu niewielką ilością miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Oprysk z wody utlenionej na rośliny doniczkowe - przepis i działanie

Nie tylko owoc. Skórka kaki również jest wartościowa

Skrzydłokwiat zakwitnie, jeśli będziemy stosować powyższe zasady pielęgnacyjne i dodatkowo wspomożemy go domową odżywką ze skórek kaki. Jakie właściwości ma ten owoc?

Kaki stanowi źródło witaminy C, błonnika pokarmowego i karotenoidów. W swoim składzie ma także witaminy: B6, A, E i K oraz tiaminę, ryboflawinę i kwas foliowy. Dostarcza również minerałów tj. magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor. 

Po umyciu owocu, jego twarda skórka również nadaje się do zjedzenia, jednak nie każdy za nią przepada. Właśnie dlatego nie powinniśmy jej wyrzucać, a zrobić z tego odpadu odżywkę dla skrzydłokwiatu. 

Przepis na domową odżywkę ze skórek kaki

Do odżywki ze skórek kaki warto dodatkowo dosypać cynamon, który zabezpieczy okazy przed chorobami i szkodnikami.

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia domowej odżywki dla skrzydłokwiatu? Oto lista:

  • skórki z 3 owoców kaki;
  • 1 szklanka przegotowanej wody;
  • 1/2 łyżeczki samochodu.

Wszystkie składniki blendujemy na jednolitą masę. Powstałą papkę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:2. Tak przygotowaną odżywką podlewamy skrzydłokwiat raz na 2 tygodnie. 

Zobacz też:

Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle

Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury

Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie