Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły
Początek jesieni to ważny moment nie tylko dla roślin na naszej działce. Wiele roślin doniczkowych podczas tego okresu również wymaga specjalnej pielęgnacji. Jedną z nich jest skrzydłokwiat. Jeśli zauważyłeś w ostatnim czasie niepokojące oznaki, a roślina przestała prawidłowo się rozwijać, nadszedł czas na interwencję. Przekonaj się, w jaki sposób możesz jej pomóc.
Suche powietrze i mniejsza ilość światła dziennego to warunki, które nie sprzyjają rozwojowi roślin doniczkowych. Właśnie dlatego już na początku jesieni warto zacząć działać. Przekonaj się, jak wzmocnić skrzydłokwiat i przygotuj dla niego prostą odżywkę.
Skrzydłokwiat nie jest wymagającą rośliną. Nie ma wielu potrzeb i zwykle pięknie się rozwija bez żadnych problemów. Niestety wraz z nadejściem jesieni często podupada na zdrowiu. Może wynikać to z kilku czynników.
Skrzydłokwiat lubi lekko wilgotne powietrze. Włączenie ogrzewania, które następuje jesienią, może nieźle dać mu w kość. Dodatkowym aspektem, który osłabia roślinę, jest mniejsza ilość światła słonecznego. Mimo że skrzydłokwiat nie przepada za mocnymi promieniami słońca, kiedy jest zbyt ciemno, również sobie nie radzi. Możemy zauważyć, że jesienią i zimą przestaje kwitnąć. Warto zadbać o to, aby pomimo krótkiego dnia, dostawał odpowiednią ilość słońca.
Skrzydłokwiat ma dość specyficzne wymagania względem podlewania. Roślina nie znosi nadmiaru wody. Jej korzenie mogą wtedy zacząć gnić, a skrzydłokwiat przestać się rozwijać. Jesienią i zimą wystarczy, że będziemy podlewać roślinę raz w tygodniu niewielką porcją wody. Dobrze zrobi jej również regularne zraszanie — zrekompensuje suche powietrze, które panuje w mieszkaniu podczas chłodnych miesięcy.
Zobacz także: Wsyp do doniczek z bratkami. Sąsiadki pozazdroszczą ci kwiatów
Jeśli skrzydłokwiat zaczął podupadać na zdrowiu, może to być znak, że potrzebuje wzmocnienia w postaci nawozu. Jedną z najbardziej wartościowych odżywek, które możemy zafundować roślinie, są wytłoczyny z warzyw i owoców. My polecamy te, które zostały nam po marchwi. Najczęściej po przygotowaniu soku trafiają do kosza. A szkoda. Kryją w sobie mnóstwo składników odżywczych, takich jak witamina A, C, E czy potas. Podane skrzydłokwiatowi pomogą przywrócić zdrowie i będą stymulować roślinę do wzrostu w nadchodzących miesiącach.
Do przygotowania odzywki wystarczy szklanka wytłoczyn z marchwi. Należy zalać je litrem letniej wody i pozostawić na całą noc lub co najmniej kilka godzin. Po tym czasie odcedzamy płyn, aby uzyskać klarowną odżywkę i równomiernie podlewamy nią skrzydłokwiat.
Jeśli po podlaniu odżywką nie zauważymy żadnych zmian, zabieg możemy powtórzyć po 2 tygodniach.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły