Skrzydłokwiat obsypie się nowymi kwiatami. Wystarczą mu domowe resztki
Skrzydłokwiat to bardzo wdzięczna roślina, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale i oczyszcza powietrze z toksyn. Jego ciemnozielone, błyszczące liście są doskonałym tłem dla białych kwiatów ze strzelistymi słupkami. Aby zadbać o tę roślinę, wystarczy znać kilka trików. Domowe resztki są doskonałym nawozem dla skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat pochodzi z lasów Ameryki Środkowej i Południowej, występuje również w Azji. Stąd jego upodobania - ta roślina lubi rozproszone promienie słoneczne i wilgotne powietrze. Zimą przechodzi w okres spoczynku, za to wiosną i latem kwitnie swoimi eleganckimi kwiatami. Warto zadbać o tę roślinę, która jest naturalnym oczyszczaczem powietrza.
W pielęgnacji skrzydłokwiatu ważną rolę odgrywa nawożenie. Nie musisz w tym celu biec do sklepu ogrodniczego. Wszystko, co potrzebne do pielęgnacji tej rośliny, masz w domu.
- Fusy z kawy - Zawierają azot, który wspiera wzrost liści. Wymieszaj fusy z ziemią, aby poprawić strukturę podłoża.
- Skórki z bananów - Dostarczają potasu i fosforu, które wspomagają kwitnienie. Pokrój je na kawałki i zakop w ziemi lub przygotuj wywar do podlewania.
- Woda po gotowaniu warzyw - Bogata w minerały, szczególnie jeśli nie była solona. Wystudzoną wodę wykorzystaj do podlewania skrzydłokwiatu.
- Popiół drzewny - Dostarcza wapnia i potasu. Niewielką ilość można wymieszać z ziemią lub dodać do wody do podlewania.
- Skorupki jajek - Zawierają wapń, który wspomaga zdrowy rozwój roślin. Zmielone skorupki można dodać do podłoża, w którym rośnie skrzydłokwiat.
- Herbata z pokrzywy - Naturalny nawóz bogaty w azot i mikroelementy. Zrób wywar z pokrzywy i podlewaj rośliny po rozcieńczeniu.
- Woda ryżowa - Zawiera niewielkie ilości skrobi i składników odżywczych. Stosuj po wystudzeniu jako delikatny nawóz.
Nawozy do skrzydłokwiatu najlepiej stosować w okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do wczesnej jesieni. Zimą roślina przechodzi w stan spoczynku, wtedy należy ograniczyć podlewanie i zaniechać dodatkowego odżywiania.
Czytaj też: Pieniążek przestanie gubić liście. Wystarczy, że podlejesz go tą domową miksturą
Dbając o skrzydłokwiat, warto pamiętać skąd pochodzi. Sukces w dużej mierze zależy tu od tego, do jakiego stopnia zapewnisz roślinie warunki zbliżone do naturalnych. W lasach równikowych panuje półmrok, więc skrzydłokwiatu nie stawiaj w pełnym słońcu, lecz w świetle rozproszonym. Całkowity cień natomiast zahamuje kwitnienie rośliny.
Skrzydłokwiat preferuje przepuszczalne i nieco kwaśne podłoże. Dobrze jest zapewnić mu drenaż, żeby woda nie stała w doniczce. Roślinę podlewaj dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Używaj dobrze odstanej wody o temperaturze pokojowej, bo skrzydłokwiat źle znosi chlor. Ta roślina kocha wilgotne powietrze, dlatego zraszaj jej liście wodą i przecieraj wilgotną ściereczką. Dzięki temu wiosną będziesz cieszyć się kwitnącym skrzydłokwiatem.
Zobacz też:
Te rośliny będą najmodniejsze w 2025 roku. Niektóre z nich mamy już w domu
Paproć brązowieje i usycha? Ta domowa odżywka przywróci jej soczystą zieleń
Masz w ogrodzie drzewka owocowe? W styczniu koniecznie zafunduj im ten zabieg