Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat nie kwitnie mimo bujnych liści? To może być przyczyną

Twój skrzydłokwiat zachwyca bujnymi liśćmi, jednak nie chce zakwitnąć? Jego uprawa nie jest skomplikowana, jednak zdarza się, że roślina nie chce wypuścić kwiatów. Co jest tego przyczyną? Przedstawiamy główne błędy pielęgnacyjne.

Skrzydłokwiat, nazywany inaczej lilią pokoju, to wielosezonowa roślina doniczkowa należąca do rodziny obrazkowatych. Jego cechą charakterystyczną są kępy dużych, zielonych liści o lancetowatym kształcie. Z kolei białe kwiaty przypominające kielichy mogą kwitnąć przez cały rok, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, czy na pewno dobrze pielęgnujesz ten okaz

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie

Skrzydłokwiat nie zakwitnie, jeśli postawimy go w ciemnym miejscu. Zapewnijmy mu zatem stanowisko z czasowym dostępem do słońca oraz ziemię próchniczą z domieszką piasku i torfu. 

Kolejną przyczyną niekwitnięcia rośliny jest nieodpowiednia wielkość doniczki. Jeśli lilia pokoju rośnie w zbyt dużym pojemniku, to traci całą energię na rozbudowywanie systemu korzeniowego. W efekcie nie wypuszcza nowych kwiatów. 

Wilgotność ma znaczenie. Bez zraszania liści skrzydłokwiat nie zakwitnie

Nie każdy wie, jak często należy podlewać skrzydłokwiat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta roślina doniczkowa wymaga zarówno nawadniania, jak i zraszania. Bez tego nie ma mowy o wypuszczeniu kwiatów. Warto zatem wyjaśnić te dwie kwestie. 

Zimą podlewamy lilię pokoju raz na tydzień, natomiast latem wykonujemy tę czynność co 2-3 dni. Dzięki takiej częstotliwości ziemia nie będzie wysuszona. Pamiętajmy też o tym, że ta roślina nie lubi przelania, dlatego warto monitorować suchość wierzchniej warstwy gleby. Skrzydłokwiat nawadniamy, gdy podłoże lekko przeschnie. 

Zraszanie liście jest kolejnym, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym skrzydłokwiatu. Zraszamy go regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu. Jeśli nie będziemy tego robić, to roślina zacznie więdnąć i wtedy z pewnością nie zakwitnie. 

Co więcej, jeśli chcemy przyspieszyć kwitnienie rośliny, to polecamy jej nawożenie od wiosny do lata azotowymi nawozami. Z kolei od sierpnia do końca jesieni podlewajmy ją nawozami bogatymi w potas. 

Zobacz też:

Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują

Tak przedłużysz świeżość kwiatów w wazonie. Postoją znacznie dłużej, niż przez święta

Nie kładź fiołka alpejskiego w tym miejscu. Nigdy nie zakwitnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin