Sąsiedzi pozazdroszczą ci całuska na parapecie. Roślina ma kwiaty jak złote rybki
Ta niepozorna roślina o kwiatach przypominających złote rybki była kiedyś w każdym domu, lecz ostatnio przestała być popularna. Warto ją mieć, bo ma niewielkie wymagania, które idą w parze z oryginalną urodą. Mowa o całusku, czyli nematantusie. Gdy ustawisz go na parapecie, sąsiadki aż zzielenieją z zazdrości.
Nemantantus to egzotyczna wieloletnia roślina doniczkowa o pochodzeniu południowoafrykańskim, którą warto mieć na parapecie w swoim mieszkaniu. Gatunek ten w Polsce jest lepiej znany pod innymi nazwami.
Najczęściej bywa pieszczotliwie określany całuskiem, buziaczkiem albo złotą rybką z uwagi na nietypowo wyglądające kwiaty, które skradną serce każdego fana przyrody.
Może cię zainteresować: Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok
Nemantantus jest odporny na choroby i łatwy w uprawie. Ma oryginalną urodę (drobne błyszczące liście, rurkowate kwiaty o żółtej, pomarańczowej albo czerwonej barwie), dzięki której zawsze przyciąga wzrok, a jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, na pewno odwdzięczy ci się długim kwitnieniem.
Stanowisko buziaczka powinno być jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione, z dala od przeciągów. Idealne podłoże dla tej rośliny jest żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne (o pH w granicach 6-6,5). Poza ziemią możesz włożyć do doniczki trochę kory, albo zbutwiałego drewna.
Czytaj również: Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo
Nie trzeba kupować specjalnej ziemi w sklepie ogrodniczym. Możesz ją po prostu zakwasić standardową glebę poprzez podlewanie co 2-3 tygodnie wodą z odrobiną fusów z kawy (od czasu do czasu w okresie od marca do listopada).
Zwyczajowo roślinę wystarczy jednak nawadniać miękką, odstaną kranówką. Warto pamiętać także o cięciu wierzchołków pędów. Nie jest konieczne, lecz warto je wykonać w terminie od marca do maja, aby nemantantus ciekawie się zagęścił i rozwinął pąki kwiatowe.
W tym celu możesz także od czasu do czasu przestawić roślinę do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze około 15 stopni Celsjusza (po 2-3 tygodniach powinien wrócić na typowe miejsce).
Zobacz też:
Zrób to, a hiacynty zakwitną na Boże Narodzenie. Będą ozdobną świątecznego stołu
To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, że tuje mogą się schować
Podlewaj tym rośliny doniczkowe zimą. Ta odżywka im nie zaszkodzi