Reklama
Reklama

Sadzisz cebulki kwiatów w ten sposób? Nie dziw się, jeśli nie zakwitną

Ogród pełen kwiatów raduje każdego ogrodnika. Chcąc cieszyć się nim na wiosnę, pora wykorzystać ostatni moment na posadzenie cebulek kwiatowych. Warto jednak wiedzieć, jak robić to w prawidłowy sposób. Okazuje się bowiem, że wiele osób robi to źle, przez co kwiaty nie kwitną, a nawet i nie wschodzą. 

Jesienią w ogrodach czeka wiele pracy. Wiąże się ona z porządkami, zabezpieczeniem roślin przed mrozami, a także z przygotowaniami na przyszły sezon. Tak jest między innymi w przypadku kwiatów cebulowych, dla których to już ostatni moment na posadzenie. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? 

Tych błędów nie popełniaj podczas sadzenia cebulek kwiatów 

Kwiaty cebulowe barwnie zdobią ogród na wiosnę, jednak, aby tak było, należy o to zadbać już teraz. Wysadzanie cebulek kwiatowych nie należy do skomplikowanych czynności, jednak dobrze wiedzieć jakich błędów unikać, aby zrobić to dobrze.  

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt głębokie lub zbyt płytkie sadzenie cebulek. Odpowiednia głębokość ma dla wzrostu kluczowe znaczenie. Wobec tego, jak zrobić to poprawnie? Przyjmuje się, że cebulki powinno się sadzić na głębokość trzykrotności ich wysokości.  

Podobnie sytuacja wygląda z kwestią zbyt małych odstępów między cebulkami. Tak zasadzone rośliny konkurują ze sobą o wodę, światło, a także składniki odżywcze pobierane z ziemi. To zdecydowanie nie służy ich prawidłowemu wzrostowi, a tym bardziej kwitnięciu.  

To na co niektórzy nie zwracają uwagi, a ma kluczowe znaczenie, jest niepoprawne umieszczenie cebulki w ziemi, a mianowicie ostrym końcem ku dołowi. Sadzenie cebulek w glebie odwrotnie, utrudnia roślinie wzrost, a nawet i całkowicie go uniemożliwia. Warto na to zwracać uwagę szczególnie przy cebulkach, które trudniej układania się w ziemi.  

Zobacz także: Nigdy nie rób tego z wrzosami. Przez to marnieją

Jak sadzić kwiaty cebulowe w ogrodzie? Najważniejsze kwestie    

Cebulki kwiatowe do prawidłowego wzrostu muszą mieć zapewnione odpowiednie stanowisko oraz glebę. Każdy gatunek posiada inne wymagania. Na przykład tulipany najlepiej sadzić w słonecznym miejscu o żyznej glebie. Warto więc przed posadzeniem, sprawdzić jakie stanowisko i glebę preferuje dany gatunek kwiatów. Niedostosowanie tych kwestii może w konsekwencji doprowadzić do braku kwitnięcia, a nawet i wzrostu cebulek.  

Tuż po umieszczeniu cebulek w ziemi należy o nie odpowiednio zadbać. Mowa tutaj między innymi o podlewaniu. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia cebulek, zaś zbyt mała do ich uschnięcia. Dodatkowo warto zadbać o ochronę przed szkodnikami, których jesienią w ziemi nie brakuje.  

I na koniec kwestia terminu sadzenia. Warto go dopilnować, aby cebulki miały czas się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Cebulki kwiatowe poszczególnych gatunków mają swoje najkorzystniejsze terminy, jeśli chodzi o sadzenie. Chociażby w przypadku tulipanów, krokusów czy hiacyntów jest to wrzesień i pierwsza połowa października. Zbyt późne bądź zbyt wczesne wsadzenie cebulek do ziemi może negatywnie wpłynąć na późniejsze wytworzenie kwiatów i kwitnienie. 

Zobacz też:

Ta roślina jest piękna, lecz niebezpieczna. Może zniszczyć budynek

Zachwyca urodą cały rok. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi

Po sezonie wykonaj w warzywniku tę czynność. Szybko sobie podziękujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | sadzenie