Reklama
Reklama

Są piękne i kwitną przez całą jesień. Nadają się do ogrodu i na balkon

Każdy chce, aby jego ogród czy balkon zdobiły zachwycające rośliny, które będą kwitły przez długi czas. Odpowiednim wyborem w tym przypadku są zyskujące na popularności floksy, które zakwitają nie tylko efektownie, ale i przez bardzo długotrwale, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy. Sprawdź, jak pielęgnować te rośliny i co zrobić, aby cieszyć się ich kwiatami przez wiele miesięcy.

Floksy to niezwykłe rośliny, które kwitną przez całą jesień. Dzięki ich obecności w naszym ogrodzie lub na balkonie możemy nieco przedłużyć lato. Co więcej, ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana, a efekty odpowiedniej pielęgnacji są zachwycające. Podpowiadamy, jak zadbać o floksy i co zrobić, by długo kwitły. 

Dlaczego warto wybrać floksy do ogrodu i na balkon?

Floksy to wieloletnie kwiaty, które pochodzą z regionów Ameryki Północnej. Tam w naturze dziko porastają znaczne połacie terenu. Byliny tego typu są zaliczane do rodziny wiesiołkowatych i kwitną całe lato oraz jesień, nawet od połowy kwietnia do października. Dodatkowo występują w wielu barwach, między innymi jest to róż, czerwień, biel, żółć czy odcienie niebieskiego.

Floksy są także bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o ich wielkość, ponieważ mogą osiągnąć od 40 do nawet 150 cm wysokości. To sprawia, że stanowią zachwycającą ozdobę każdego ogrodu, ale i mogą ze względu na mniejsze odmiany, być uprawiane w doniczkach na balkonie i tarasach. Najlepiej wtedy posadzić je w typowej uniwersalnej ziemi dla kwiatów.

Jak dbać o floksy, by bujnie rosły?

Uprawa floksów jest dość prosta. Roślinę powinniśmy sadzić pod koniec lata lub jesienią. Umieszczając ją w glebie, musimy pozostawić floksom dużo przestrzeni, nawet do pół metra między każdym okazem.

Jeżeli chodzi o stanowisko, to warto wybrać miejsce słoneczne lub półcieniste o żyznym i próchniczym podłożu. Oczywiście bardzo ważne jest także regularne podlewanie floksów, zwłaszcza podczas wysokich temperatur.

W trakcie kwitnienia roślina powinna być podlewana raz lub dwa razy w tygodniu. Równocześnie pamiętajmy, aby podlewając floksy, lać wodę bezpośrednio do gleby lub na łodygę, tak aby nie moczyć liści.

Nawożenie jest także niezbędne, jeżeli chcemy, by nasze floksy rosły bujnie i okazale. Najlepiej przyzwyczajać do tego rośliny już od momentu sadzenia. Natomiast jeżeli chodzi o rozmnażanie floksów, to najłatwiej robić to poprzez podział roślin. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki pędowe lub korzeniowe. Zabieg ten należy wykonywać wiosną lub jesienią.

Co zrobić, żeby floksy kwitły dłużej? Wystarczy jeden zabieg

Chcąc, aby nasze floksy kwitły jeszcze dłużej i cieszyły nasze oczy przez całą jesień, trzeba zastosować prosty trik. W tym celu wystarczy, że na początku czerwca zadbamy o zabieg, jakim jest przycinanie floksów.

Jednak w tym przypadku należy tylko delikatnie przyciąć wierzchołki pędów. Dzięki tej szybkiej i prostej czynności nasza roślina się rozkrzewi i będzie obfitowała w większe ilości kwiatów. Dodatkowo takie działanie wydłuży okres jej kwitnienia.

Warto także pamiętać o regularnym pozbywaniu się przekwitniętych kwiatostanów. Sprawi to, że znacznie przedłużymy okres kwitnienia floksów.

Odpowiednia ochrona floksów także ma znaczenie. Jak o to zadbać?

Floksy co prawda nie boją się zimy i nie wymagają wtedy specjalnej ochrony. Jednak ścięte na jesień pędy floksów, warto podsypać grubszą warstwą kory, co zabezpieczy je przed bardzo wysokimi przymrozkami.

Oprócz ochrony podczas okresu zimowego musimy także dbać o roślinę przez cały rok i bronić jej także przed chorobami. Największym problemem floksów jest ich wrażliwość na zakażenie mączniakiem prawdziwym. Wynika to między innymi z zagęszczenia liści, które łatwo powodują między sobą wilgoć.

Chorobę możemy rozpoznać po białym nalocie na liściach. Natomiast poradzić sobie z nią można za pomocą przerzedzania rabaty oraz oprysku sadzonek floksów fungicydami. Często zalecane są także ekologiczne sposoby, w tym oprysk roztworem z mydła i sody kuchennej.

Zobacz też:

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe