Reklama
Reklama

Rzadko spotykany krzew o kwiatostanach w kształcie piłek. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Kwiaty tej rośliny przypominają piłki pingpongowe, a liście zielenią się aż do połowy jesieni. Guzikowiec to mało znany krzew ozdobny, który może się stać największą dekoracją ogrodu czy tarasu. Podpowiadamy, jak o niego dbać.

Guzikowiec (Cephalanthus occidentalis) jest rzadko spotykanym krzewem ozdobnym, który wyróżnia się dużą urodą. Wytwarza mocną koronę, którą można przycinać w miarę potrzeby i kuliste kwiaty, będące jego największą dekoracją.

Guzikowiec zachodni w naturze występuje głównie we wschodniej części Ameryki Północnej i w Meksyku. Dorasta tam nawet do 6 metrów wysokości, jednak w naszych warunkach klimatycznych jego wzrost nie przekracza zwykle 1,5 metra. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie i jak ją pielęgnować?

Guzikowiec zachodni — dlaczego warto go mieć?

Guzikowiec zachodni wyróżnia się przede wszystkim kulistymi kwiatostanami o średnicy 3 cm, które przypominają piłeczki pingpongowe. Składają się z niewielkich, pachnących kwiatów, z długimi, nitkowymi pręcikami. Pędy guzikowca ciemnieją z wiekiem. Roślina wytwarza długie liście, eliptyczne do jajowatych. Pozostają one zielone do połowy jesieni, jednak opadają przed zimą.

Guzikowiec kwitnie od lipca do września i jest mrozoodporny. Jego urokliwe gałązki doskonale nadają się do bukietów. Roślina jest także piękną ozdobą ogrodu. 

Czytaj też: Przypomina koralowce i osiąga imponujące rozmiary. Krzew koralowy podbije twoje serce 

Guzikowiec zachodni — uprawa i pielęgnacja

Guzikowiec potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby. Należy go regularnie nawadniać - zwłaszcza w uprawie doniczkowej. Rosnące w doniczkach rośliny trzeba podlewać też płynnym nawozem co dwa tygodnie lub wzmocnić je nawozem o przedłużonym działaniu. Roślinę rosnącą w ogrodzie najlepiej wzmacniać kompostem dwa razy w roku.

Wczesną wiosną krzew można przycinać - nie jest to jednak konieczne w każdym roku. Rosnące w gruncie egzemplarze są w stanie przetrwać zimę bez szczególnej ochrony. Z kolei guzikowiec rosnący w doniczce potrzebuje owinięcia włókniną i ustawienia na podstawce z drewna czy styropianu. Rozmnażanie guzikowca możliwe jest przez wysiew nasion lub ukorzenienie sadzonek pędowych. 

Zobacz też:

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin