Rośliny marnieją w sezonie grzewczym? To wcale nie wina suchego powietrza
Jesienią i zimą zauważamy, że kondycja roślin doniczkowych ulega znacznemu pogorszeniu. Zazwyczaj winimy suche powietrze, choć przyczyn takiego zjawiska należy upatrywać gdzie indziej. Sprawdź, dlaczego twoje kwiaty marnieją i jak im pomóc.
W sezonie grzewczym powinniśmy regularnie czyścić liście roślin doniczkowych. W przeciwnym wypadku zacznie gromadzić się na nich kurz, który utrudni proces fotosyntezy, a nawet doprowadzi do rozwoju chorób czy szkodników. Musimy zatem przecierać te części, najlepiej konkretnym produktem, aby okaz rósł zdrowo i zachował piękny wygląd.
Warto myć liście roślin doniczkowych, ponieważ takie wyczyszczone lepiej pochłaniają światło, co poprawia fotosyntezę i wspomaga ich wzrost. Regularne usuwanie kurzu zmniejsza ryzyko chorób i ataków szkodników, które mogą rozwijać się na zabrudzonych powierzchniach.
Dodatkowo okazy wyglądają świeżej i zdrowiej, poprawiając estetykę wnętrza. Mycie liści pomaga także w nawilżeniu powietrza, co jest korzystne szczególnie w sezonie grzewczym. Dbając o czystość tych części roślin doniczkowych, wspieramy ich ogólną kondycję i przedłużamy żywotność.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tego storczyka nie wyhodujesz na parapecie. Rośnie pod ziemią i nie ma liści
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie liści rośliny doniczkowej jest przemycie ich wilgotną, czystą szmatką albo wacikiem. Możemy też zrobić im kąpiel pod prysznicem. Pamiętajmy jednak, że woda musi być letnia. Gorąca spowoduje poparzenie okazu, a zimna stres termiczny.
Podczas takiej kąpieli pod prysznicem musimy zabezpieczyć bryłę korzeniową kwiatu np. za pomocą torebki foliowej. Jeśli tego nie zrobimy, to dojdzie do przelania rośliny i wypłukania ziemi. Dobrze jest także unikać mocnego strumienia wody, aby nie uszkodzić delikatnych liści i pędów.
Polecamy przemywanie liści doniczkowych wodą zmieszaną z mydłem potasowym. Możemy też spryskać je taką mieszanką. Dzięki tej metodzie nie tylko pozbędziemy się kurzu, ale też zapewnimy okazom ochronę przed szkodnikami tj. mszyce, przędziorki czy wciornastki.
Możemy również sprawić, że liście kwiatów będą błyszczące. Zamiast stosować środki nabłyszczające, które zapychają aparaty szparkowe kwiatów, lepiej postawić na domowy sposób. Wystarczy więc dodać do wody kilka kropel soku z cytryny. Alternatywą jest olejek neem.
Przyjęło się, że najlepiej myć rośliny doniczkowe co 2-3 tygodnie w sezonie grzewczym. Zabieg ten przeprowadzamy w trakcie pochmurnych dni albo wieczorem, żeby delikatne liście nie uległy słonecznemu poparzeniu.
Okazy, które mają drobne liście, czyli np. paprotki najlepiej spryskiwać mgiełką z wody. Z kolei te o dużych liściach m.in. monstera, fikus należy myć częściej np. raz w tygodniu.
Zobacz też:
Storczyk obsypie się nowymi kwiatami. Jest warunek — musisz zrobić to w lutym
Zapomnij o nudnym trawniku. Wysiej tę roślinę, a ogród pokryje się dywanem kwiatów
To najpiękniejszy kwiat 2025 roku. Wygląda jak rajski ptak, a rośnie w Polsce