Rośliny doniczkowe potrzebują teraz twojej uwagi. Nie przegap tego zabiegu
Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie tylko regularne podlewanie i nawożenie. Równie ważne jest ich przesadzanie. Właśnie nadchodzi optymalny termin na przeprowadzenie togo zabiegu. Dlaczego przesadzanie roślin jest tak istotne i jak robić to prawidłowo? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.
W czasie zimy większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Zatrzymują wtedy swój rozwój i zbierają siły na kolejny okres wegetacyjny. Nie ma sensu im w tym przeszkadzać, bo i tak nie zdołają wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego.
Dlatego najlepszym momentem na przesadzanie roślin jest marzec i kwiecień. W roślinach zaczynają wtedy żywiej krążyć soki i poradzą sobie z adaptacją w nowych warunkach. Po okresie spoczynku będą przeznaczały dużo energii na rozrost korzeni i masy zielonej.
W przesadzaniu roślin doniczkowych ważny jest wybór doniczki. Wbrew pozorom wybranie dużo większej tylko zaszkodzi domowym uprawom. Idealna doniczka powinna być o rozmiar, góra dwa większa od poprzedniej. Konieczny też jest odpływ, czyli otwory w dolnej części pojemnika.
Kolejnym ważnym elementem w przesadzaniu roślin jest zastosowanie drenażu. To warstwa keramzytu, która pomoże w regulowaniu gospodarki wodnej w doniczce. Drenaż powinien obejmować 20 proc. całej doniczki.
Zaopatrz się również w podłoże odpowiednie dla twoich roślin. Może to być ziemia do kwiatów kwitnących, sukulentów czy kwiatów doniczkowych, w zależności od potrzeb. Na dno nowej doniczki wysyp keramzyt i warstwę ziemi. Podważ nożem bryłę korzeniową w starej doniczce i ostrożnie wyciągnij z niej roślinę.
Następnie obejrzyj dokładnie bryłę, usuń z niej obumarłe korzenie i oczyść resztę ze starego podłoża na tyle, na ile to możliwe, bo go nie uszkodzić. Wsadź roślinę do nowej doniczki tak, by cały korzeń był pod ziemią, przysyp świeżą glebą i podlej.
Czytaj też: Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół
Rośliny trzeba przesadzać, bo w doniczkach nie mają dość miejsca na rozwój. Poza tym trudno w nich uzupełniać składniki pokarmowe i ziemia szybko się wyjaławia. Przyjęło się, że młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze co dwa lub trzy lata.
Warto jednak do swoich domowych upraw podchodzić indywidualnie. Jeśli roślina przestaje rosnąć, a jej podłoże szybko wysycha, daje znak, że ma za mało miejsca. Innym sygnałem do przesadzenia są korzenie przerastające przez otwory odpływowe. Wtedy trzeba roślinę przenieść do większego pojemnika.
Zobacz też:
Te kwiaty zwiastują wiosnę. Dzięki domowej odżywce będą kwitły miesiącami
To najczęstsze błędy w pielęgnacji krokusów. Przez nie marnieją
Kurier przyniósł paczkę? Zamiast wyrzucać karton, wynieś go do ogrodu