Reklama
Reklama

Przypomina paproć i wytwarza barwne pióropusze kwiatów. Drzewo jedwabne może rosnąć w twoim ogrodzie

Jest znana jako jedwabne drzewo i albicja jedwabista. Albizja julibrissin wytwarza wyglądające jak paprocie liście i kwiaty przypominające różowo-białe pędzelki czy pióropusze. Będzie oryginalną ozdobą ogrodu, która oczaruje wszystkich odwiedzających. Co warto o niej wiedzieć i jak o nią dbać?

Albizja julibrissin nazywana jest również jedwabnym drzewem lub drzewem chlebowym. To wielkiej urody roślina, która w naszych warunkach klimatycznych dorasta do około dwóch metrów wysokości. Pochodzi z Azji, jednak z uwagi na swoją dekoracyjność jest chętnie sadzona w wielu miejscach na świecie. Dość szybko rośnie i może stać się najpiękniejszym elementem ogrodu. Jak o nią dbać?

Jedwabne drzewo — jak wygląda roślina?

Jedwabne drzewko to roślina, która potrafi oczarować swoim pięknem. Jej liście przypominają paprocie i osiągają 20-50 cm długości. Warto wiedzieć, że na noc lub w czasie deszczu składają się, jak u mimozy. Największą ozdobą rośliny są jednak kwiaty, intensywnie pachnące i przypominające pióropusze. Kwiatostany zbudowane z cienkich pręcików przyciągają motyle i pszczoły. 

Czytaj też: Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność 

Albizja julibrissin — uprawa i pielęgnacja

Jedwabne drzewo można z powodzeniem uprawiać w polskich warunkach. Możliwa jest uprawa albicji z nasion. Wystarczy wysiać je na głębokości 1 cm w mieszance torfu i piasku (proporcje 3:1). Najlepiej robić to wiosną lub latem, a następnie zapewnić roślinie właściwą temperaturę (20-25 stopni Celsjusza) i dużo światła.

Albicja nadaje się do sadzenia w gruncie, a ta jej odmiana przetrwa na zewnątrz nawet mróz do -20 stopni Celsjusza. Oczywiście, gdy już w pełni urośnie i nie przez dłuższy czas. Młodsze rośliny najlepiej na czas zimy przechowywać w donicy, w chłodnym (około 10 stopni Celsjusza), ale widnym miejscu.

Roślina preferuje stanowiska osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Doskonale znosi okresy suszy i nie trzeba jej zasilać nawozem, jeśli rośnie bezpośrednio w gruncie. Jeśli jednak uprawiamy ją w pojemniku, należy ją regularnie podlewać i wiosną zasilać nawozem.

Zobacz też:

Fiołek może kwitnąć niemal cały rok. Wystarczy jedna rzecz

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin