Reklama
Reklama

Przegapiłeś jesienne sadzenie szafirków? Możesz zrobić to teraz, ale jest warunek

Chciałbyś wiosną cieszyć się widokiem pięknych niebieskich szafirków, lecz niestety zapomniałeś posadzić je jesienią? Nie martw się, jeszcze nie wszystko stracone. Istnieje prosta metoda, dzięki której mimo opóźnienia wyrosną i zakwitną najpiękniej, jak tylko potrafią. Wystarczy, że spełnisz jeden prosty warunek. Sprawdź, co musisz zrobić.

Szafirki są jednymi z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które w ogrodach zdobią rabaty i skalniaki. Nadają kolorów działce, a ich cebulki zazwyczaj umieszcza się w gruncie jesienią. Tak naprawdę jednak zapominalscy, którzy wtedy ich nie posadzili, wcale nie muszą z nich rezygnować. 

Odpowiedź na pytanie, czy szafirki można sadzić na wiosnę, jest twierdząca. Jak najbardziej, jest to dozwolone, ale istnieje pewien haczyk. Aby móc cieszyć się ich urodą, trzeba spełnić jeden warunek.

Może cię zainteresować: Storczyk dawno nie kwitł? Zafunduj mu kąpiel z tym warzywem

Czy szafirki można sadzić na wiosnę? Tak, ale najlepiej w doniczce

Drobne niebieskie kwiaty szafirków zachwycają urodą. Ich cebulki nie są jednak zbyt duże, dlatego zazwyczaj sadzone są w grupach jesienią, aby na wiosnę jak najpiękniej się prezentowały w ogrodzie. 

Są odporne, więc nie trzeba ich dodatkowo okrywać na zimę. Co jednak, jeśli zapomniałeś posadzić szafirki w ogrodzie jesienią, a mimo tego nie chcesz z nich rezygnować? Możesz to zrobić teraz, jednak najlepiej, jeśli umieścisz je w doniczce. 

Uprawa szafirków w doniczce jest bowiem możliwa przez cały rok. Pod jednym warunkiem. Zanim włożysz cebulki do gruntu w pojemniku, musisz przemrozić je w lodówce (zabezpieczone tak, aby nie miały kontaktu z wilgocią). 

Czytaj również: Obsyp tym trawnik przed domem. Trawa będzie gęsta i soczyście zielona

Jak dbać o szafirki, aby pięknie rozkwitły? W takich warunkach możesz liczyć na eksplozję kwiatów

Szafirki posadź w odległości co 7-8 cm na głębokości około 7 cm. Nie wymagają konkretnego gruntu. Gleba, w której rosną może być przeciętna. Nie trzeba ich często nawozić, ale dobrze, jeśli jest przepuszczalna i stale wilgotna (nie podmokła). 

Idealnie, jeśli odczyn ziemi byłby zbliżony do obojętnego. Nie jest to jednak absolutne konieczne, aby te kwiaty pięknie kwitły. Ważniejsze jest jasne stanowisko, na którym będą miały dostęp do promieni słonecznych. 

Pamiętaj także o regularnym podlewaniu bezpośrednio do ziemi, umiarkowaną ilością wody. Szafirki najlepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach, na parapetach, w pokojach, które są pozbawione kaloryferów i bywają regularnie wietrzone. 

Zobacz też:

Zamiast wylewać, wlej do doniczki z kaktusem. Zdziwisz się, jak pięknie może kwitnąć

Storczyk dawno nie kwitł? Zafunduj mu kąpiel z tym warzywem

​Te krzewy kwitną już wczesną wiosną. Warto mieć je w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | działka | sadzenie | rośliny doniczkowe