Reklama
Reklama

Obsyp tym trawnik przed domem. Trawa będzie gęsta i soczyście zielona

Chcesz spełnić marzenie o gęstym, soczyście zielonym trawniku? Nie przegap najlepszego momentu, aby o niego zadbać. Po zimie gleba zazwyczaj jest zakwaszona, co znacznie ją osłabia. Zaleca się więc obsypać murawę konkretnym produktem, który przywróci jej optymalne pH, ułatwi przyswajanie składników odżywczych i zapewni zdrowy wzrost.

Ważnym zabiegiem, o którym powinieneś pamiętać i wykonać go jeszcze przed nadejściem wiosny, jest wapnowanie trawnika. Jeżeli się nie spóźnisz i przeprowadzisz go prawidłowo, wtedy w sezonie gęstej, soczyście zielonej murawy pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. 

To proste, a znacznie poprawia strukturę gleby oraz przyswajalność składników odżywczych. Wapnowanie gleby ogranicza także występowanie uciążliwych chwastów, co również przyczynia się do lepszej estetyki oraz kondycji murawy.

Wiosenne wapnowanie trawnika - dlaczego warto o nim pamiętać i kiedy trzeba je wykonać

Wapnowanie trawnika to forma wiosennej pielęgnacji murawy, która poprawia stan gleby po zimie, neutralizując jej nadmierną kwasowość. Zabieg poprawia przyswajalność składników odżywczych, poprawia cyrkulację powietrza i sprzyja zdrowemu rozwojowi trawy. 

Pomaga także zwalczać niechcianą roślinność (mech czy chwasty), stwarzając warunki niedogodne dla ich rozwoju. Wapno, które zostanie rozsypane, musi być jednak odpowiednio dobrane. 

Wcześniej zaleca się także precyzyjnie ustalić, jakie jest pH gleby. Można to zrobić, korzystając z elektronicznego miernika, (wbijając go w wilgotną ziemię), albo zestawu do pomiaru pH z odczynnikami. Możliwe jest też skorzystanie z papierków lakmusowych, jednak wtedy pomiary mogą być mniej dokładne.

Zabieg wapnowania gleby na murawie trzeba wykonać, kiedy pH wynosi mniej niż 5,5, ponieważ zbyt kwaśne podłoże może zaburzać prawidłowy rozwój trawy. Jeśli jednak odczyn ten oscyluje w granicach 6-7, nie ma sensu się za to zabierać. Jest to bowiem idealny zakres.

Może cię zainteresować: Tak sprawdzisz, czy nasiona są przeterminowane. Prosty sposób ogrodnika

Kiedy jest najlepszy termin wapnowania trawnika? Lepiej go nie przegap

Najlepszy czas, aby przeprowadzić zabieg, przypada na końcówkę zimy lub wczesną wiosnę. Zalecany termin wapnowania gleby to zatem przełom lutego i marca, jeszcze przed intensywnym wzrostem trawy, aby móc rozprowadzić produkt równomiernie.

Wapnowanie gleby można także przeprowadzić jesienią - na przełomie września i listopada. Ogrodnicy, którzy preferują tę datę, wybierają ją także z uwagi na ochronę przed niskimi temperaturami. 

Czytaj również: Ta roślina wiosną kwitnie jak marzenie. W PRL-u w ogrodzie miała ją każda babcia

Wapnowanie trawnika - zasady, o których musisz pamiętać, aby zabieg się udał

Wybór idealnego terminu na przeprowadzenie zabiegu wapnowania trawnika to jednak dopiero początek. Zabieg ten należy wykonać za pomocą odpowiedniego produktu. Zazwyczaj jest to kreda nawozowa (z 50 proc. tlenku wapnia) lub wapno dolomitowe (30 proc.). 

Pierwsza jest bardziej zalecana wiosną (neutralizuje kwasowość, hamuje rozwój chwastów), druga jesienią (z uwagi na poprawę wytrzymałości trawy na warunki atmosferyczne)

Podczas wapnowania gleby, stosuj się do zaleceń producenta, który powinien ustalić dawkę i sposób aplikacji nawozu (zazwyczaj około 10-15 kg na 100 m kwadratowych). 

Nie przesadź z ilością produktu, bo to może przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.  Rozsyp wapno równomiernie, wykonaj lekkie grabienie i podlej trawnik, aby wapno szybciej wniknęło w glebę. 

Zobacz też:

Kupujesz storczyka? Na to powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz by długo kwitł

Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów

Chcesz mieć obfite plony? Koniecznie zrób to w warzywniku przed sezonem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | nawożenie