Reklama
Reklama

Prosty sposób na suszenie hortensji. Spryskaj je tym, a nigdy nie stracą koloru

Widokiem kolorowych hortensji możesz zachwycać się również po sezonie. Wystarczy, że jeszcze we wrześniu przygotujesz z nich piękne kompozycje kwiatowe, które będą zdobić wnętrza twojego domu przez całą jesień i zimę. Wyjaśniamy, jak zasuszyć hortensję ogrodową tak, by przez wiele tygodni wyglądały, jak świeżo po zerwaniu? Zrób tak, a hortensja na zawsze zachowa wyrazistą barwę.

Hortensje w ogrodzie wyglądają pięknie, jednak natury nie da się oszukać. Krzewy w ogrodzie nie zakwitną ponownie w grudniu czy styczniu, ale istnieje inny, prosty sposób, aby podziwiać ich kolorowe kwiaty przez okrągły rok. 

Gdy temperatura na zewnątrz spada, możesz zatrzymać lato w swoim mieszkaniu, ocieplając wnętrze kompozycjami kwiatowymi ze wcześniej ususzonych hortensji. Taka dekoracja na będzie prezentować się obłędnie. Wystarczy, że zastosujesz prosty trik dzięki któremu zasuszone hortensje nie będą przypominać bezkształtnych badyli, tylko zachowają naturalny kolor i kształt. 

Kiedy ścinać hortensje do suszenia? Pamiętaj, by zrobić to we wrześniu

Zastanawiasz się, kiedy ścinać hortensje do suszenia? Dekoratorzy zalecają, aby ten zabieg wykonać we wrześniu, w suchy i słoneczny dzień około 12-13 w południe, kiedy poranna rosa zdąży już wyparować. Im mniej wilgoci, tym bardziej widowiskowo będą prezentowały się hortensje po zasuszeniu. 

Cięcie hortensji przeznaczonych do suszenia powinieneś przeprowadzić na najbardziej okazałych, świeżych i zdrowych kwiatostanach ostrym i zdezynfekowanym sekatorem. Unikaj egzemplarzy które mają już zaschnięte kwiaty, bo wtedy mogą opaść tuż po zasuszeniu. 

Technika wykonania cięcia również ma znaczenie. Jeśli chodzi o to, jak ścinać kwiaty hortensji, to powinieneś robić to zawsze po skosie, wraz z łodygami na tyle długimi, aby dało się stworzyć z nich okazałą kompozycję w wazonie. Zalecana pędu długość wynosi więc około 30-45 cm. Przez suszeniem hortensji roślinę powinieneś oczyścić z liści. 

Jak suszyć hortensje tak, by zachowały swój kolor i kształt?

Istnieją różne techniki, jak suszyć kwiaty hortensji tak, by zachowała ona swój naturalny kolor, a płatki rośliny nie opadły. Oto trzy najpopularniejsze metody, które możesz wykorzystać:

  • Suszenie hortensji w piasku

Jeżeli chcesz, możesz wykorzystywać do tego piasek, który najpierw musisz podgrzać w piekarniku przez 3 godziny, a później zasypać nim obcięte kwiatostany, które musisz trzymać tak przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie piasek powinien wchłonąć wodę z kwiatów hortensji, powodując ich ususzenie.  

  • Suszenie hortensji w wazonie

Suszenie hortensji w wazonie to chyba najprostszy sposób, aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Naczynie musisz postawić w ciemnym i przewiewnym miejscu. Wypełnij je wodą tak, by zakrywało łodygi kwiatów do połowy. Nie dolewaj wody, ponieważ kluczem do sukcesu jest w tym przypadku parowanie cieczy, które uchroni kolory kwiatów, stopniowo je zasuszając. Na suszenie hortensji w wazonie musisz poświęcić około 3 tygodni.

  • Suszenie hortensji w glicerynie

Alternatywą dla tej metody jest suszenie hortensji w glicerynie, dzięki której kwiaty po zasuszeniu nie będą kruche. Postępuj podobnie, jak w przypadku suszenia w wazonie, jednak preparat najpierw rozpuść w ciepłej wodzie, w proporcjach 1:2 (jedna jednostka gliceryny na dwie jednostki wody). 

  • Suszenie hortensji kwiatami do dołu

Najpopularniejszą metodą suszenia hortensji tuż po ścięciu z krzewu jest zawieszenie rośliny kwiatami do dołu za pomocą sznureczka. Powinny one znajdować się w ciemnym i przewiewnym miejscu przez około 2-3 tygodnie. Dzięki odwróconemu położeniu kwiaty po zasuszeniu zachowają swoją kulistą formę.

Zastosuj ten trik z lakierem, a suszone hortensje nie będą się obsypywać

Zdarza się, że kwiaty po zasuszeniu tracą swoje intensywne zabarwienie. Na szczęście zaraz dowiesz się, co zrobić, by suszone hortensje zachowały kolor? Wspominane już położenie ich w ciemnym miejscu to nie wszystko. Suche kwiatostany hortensji spryskaj lakierem do włosów z odległości minimum 20 cm. Dzięki temu płatki hortensji nie będą się obsypywać i zachowają swój piękny, wyrazisty odcień.

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | kwiaty