Reklama
Reklama

Pozbędziesz się mszyc za 5 złotych. Tani i skuteczny sposób

Mszyce atakują rośliny ogrodowe i balkonowe, uszkadzając je i przenosząc choroby. Mają od 2 do 5 mm i kremową, białą, żółtą, czarną lub zieloną barwę. Jak usunąć je domowym sposobem, który będzie bezpieczny dla upraw, a jednocześnie efektywny? Rozwiązanie jest proste i tanie.

Mszyce zbierają się w liczne kolonie. Ich ekspansja zaczyna się na wierzchołkach roślin, a kończy na pozostałych częściach. Mszycom wyrastają skrzydła. O ile w pobliżu nie ma mrówek, które je odcinają, to owady w momencie znacznego powiększenia się populacji, przenoszą się na inne rośliny, atakując resztę upraw.

Niezależnie od gatunku, mszyce są zawsze szkodliwe dla hodowanych roślin. Mają gryząco-ssący aparat gębowy, którym wysysają z nich soki. Mszyce na cel obierają przede wszystkim młode liście, pąki kwiatowe i kwiatostany. Niektóre z gatunków żerują na szyjce korzeniowej i samych korzeniach. Brak reakcji ogrodnika może skończyć się katastrofalnie dla uprawianych roślin.

Dlaczego należy walczyć z mszycami?

Do usunięcia mszyc z ogrodu powinien doprowadzić każdy hodowca, który dba o swoje uprawy. Obecność owadów w ogrodzie prowadzi do osłabiania roślin, a niekiedy i całkowitego zahamowania ich wzrostu. Jak rozpoznać, że to mszyce są przyczyną problemów?

Można to określić po tym, że pędy i liście roślin się skręcają, żółkną i zaginają. Mogą też zasychać. W momencie, gdy jeden z okazów zacznie umierać i nie dostarczać pożywienia dla owadów, mszyce przenoszą się na kolejne, również doprowadzając do ich śmierci.

Co łączy mrówki i mszyce?

Mrówki uwielbiają cukier i spadź (odchody), którą wytwarzają mszyce. Liście i pędy, a także gleba pod rośliną, są oblepione słodkim nektarem. Właśnie to przyciąga mrówki. Insekty odcinają wtedy skrzydła mszycom. Same przenoszą je z rośliny na roślinę i jednocześnie chronią przed owadami, które jedzą mszyce bezpośrednio.

Innym minusem związanym z obecnością mszyc w ogrodzie jest to, że przyczyniają się do rozprzestrzeniania szarej pleśni. Mogą też roznosić choroby wirusowe z jednej rośliny na drugą. Ze względu na te wszystkie aspekty, warto dowiedzieć się, jak zwalczać mszyce.

Szare mydło – domowy sposób na mszyce

Sposobem na mszyce jest szare mydło. Można je wykorzystać w roztworze. Żeby go wykonać, należy rozpuścić od 10 do 30 g mydła w 1 litrze wody (cała kostka 200 g starczy na 10 litrów wody). Domowy preparat można rozpryskać na liście i miejsca, w których znajdują się mszyce. Innym sposobem aplikacji, jest rozprowadzenie substancji pędzelkiem w wybranych miejscach. 

Jeśli szkodniki będą niewzruszone staraniami ogrodnika, to można oprysk z szarego mydła uzupełnić o czosnek. Wystarczy zaledwie kilka ząbków. Około 15 g rozdrobnionego czosnku można zalać wodą i pozostawić na 3 dni. Po tym czasie do wywaru dodaje się wodę z szarym mydłem. Preparat można przesączyć do pojemnika z dozownikiem lub wiaderka przez gazę albo sitko. 

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby