Reklama
Reklama

Posmaruj tym drzewka owocowe. Nie zachorują, a szkodniki nawet do nich nie podejdą

Po cięciu drzewka owocowe na działce są bardziej narażone na choroby i ataki szkodników. W miejscu po usuniętym pędzie powstaje rana, którą trzeba zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nie musisz jednak kupować w tym celu drogiej maści ogrodniczych w sklepie. Możesz ją przygotować samodzielnie w domu.

Sezonowe cięcie drzew owocowych to obowiązek każdego ogrodnika. Niezależnie od tego, czy uprawiasz jabłonie, grusze czy śliwy, musisz w odpowiednim terminie skrócić pędy swoich roślin. Troska o ich wysokość i ładny pokrój jest konieczna, bo gdy te nadmiernie się rozrosną, zbieranie ich owoców będzie utrudnione.

Po cięciu drzewka owocowe musisz zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby chronić powstałe rany przed czynnikami zewnętrznymi. Nie musisz kupować jej jednak w sklepie. To spory wydatek, zwłaszcza jeśli masz dużą działkę. Sprawdź, jak zrobić maść ogrodniczą samodzielnie w domu.

Może cię zainteresować: Mandarynki możesz wyhodować w mieszkaniu. Wystarczy pestka, by teściowa zzieleniała z zazdrości

Co daje maść ogrodnicza? Oto dlaczego warto ją stosować

Powodem, dlaczego warto stosować maść ogrodniczą, jest fakt, iż zabezpiecza ona pędy drzewek są osłabione cięciem, które w wyniku uszkodzeń mechanicznych są bardziej narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych (szczególnie wilgoci, niskich zimowych temperatur, bakterii czy grzybów). 

Aby nie doszło do infekcji czy gnicia drewna, po skracaniu pędów warto więc każdorazowo posmarować rany na drzewkach owocowych. Pozwala to ograniczyć przedostawanie się do nich patogenów i wspomaga regenerację roślin. 

Czytaj również: Monstera nie chce rosnąć? Poczęstuj ją tym owocem, a wystrzeli w górę

Jak zrobić maść ogrodniczą do zabezpieczania drzewek owocowych?

Przygotowanie maści ogrodniczej nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Na pewno bez problemu sobie z nim poradzisz, o ile tylko zdobędziesz potrzebne składniki. Przepis możesz odrobinę zmodyfikować, jednak powinny znaleźć się w niej:

  • wosk pszczeli - 50 g - naturalnie uszczelni rany i ochroni je przed wilgocią
  • olej lniany (ewentualnie rzepakowy) - 100 g - zapobiegnie wysychaniu ran
  • popiół drzewny - 2 łyżki - ma właściwości antyseptyczne, zapobiega infekcjom
  • glinka kaolinowa - 1 łyżka - uszczelnia rany, zabezpieczając je przed patogenami
  • żywica sosnowa - 0,5 łyżki - chroni rany i nadaje elastyczność maści
  • woda - na oko - rozrzedza gęstą konsystencję maści ogrodniczej i łączy składniki

Przygotuj kąpiel wodą i rozpuść w niej dokładnie wosk pszczeli. Dodaj do niego powoli olej roślinny, cały czas mieszając po to, by uzyskać jednolitą masę. Dołóż popiół drzewny i glinkę kaolinową, cały czas wykonując koliste ruchy, aby w środku mazi nie było gęstych grudek. 

Rozpuść żywicę sosnową w oleju i ją także dodaj do maści ogrodniczej. Wymieszaj i przelej produkt do szczelnego pojemnika. Poczekaj, aż ostygnie. Powinna mieć gęstą, a jednocześnie kremową konsystencję. 

Jak używać maści ogrodniczej po cięciu drzewek owocowych?

Aplikacja domowej maści ogrodniczej jest prosta. Gdy przytniesz drzewko owocowe, oczyść ranę i nałóż cienką warstwę produktu za pomocą szpatułki, pędzelka lub patyczka. Dokładnie pokryj całe miejsce ucięcia pędu.

Zobacz też:

Twoja zielistka nie kwitnie? Sprawdź, który z tych błędów popełniasz

Petunie potrzebują teraz twojego wsparcia. Zrób tak, a wiosną obsypią się kwiatami

Tak zrobisz tani i skuteczny nawóz do paprotki. Wypuści masę nowych liści

INTERIA.PL