Reklama
Reklama

Posadź w ogrodzie zamiast wrzosów. Dłużej kwitnie i przyciąga motyle jak magnes

Krwawnica pospolita to zachwycająca bylina, którą Polacy coraz częściej uprawiają w przydomowych ogródkach. Może stanowić ciekawą alternatywę dla wrzosów, od których jest odporniejsza. Kwitnie dłużej, przyciąga do ogrodu piękne motyle, a jej karminowo-różowe kwiaty prawie zawsze wzbudzają zazdrość sąsiadów.

Krwawnica pospolita (z łac. Lythrum salicaria) to wspaniała wieloletnia bylina porastająca obszary obu Ameryk, Azji i Europy. Dziko porasta tereny wilgotne, takie jak: podmokłe łąki, moczary, brzegi jezior, stawów czy rzek, ale z powodzeniem możemy uprawiać ją również na własnej działce. 

Krwawnica pospolita jest rośliną odporną, która kwitnie dłużej niż wrzosy - w okresie od maja o września. Wabi do ogrodu pszczoły, piękne ważki i motyle. A najpiękniej prezentuje się posadzona w pobliżu oczek wodnych. 

Krwawnica pospolita - jak wygląda? To królowa letniego ogrodu!

Zacznijmy od tego, jak wygląda krwawnica pospolita. Warto wiedzieć, że jest to średniej wysokości bylina. W zależności od odmiany, może osiągać od 60 do 130 cm długości. Rośnie w dość szerokich kępach, a jej górne liście są lancetowane zwienczone ostrą końcówką. Dolne układają się natomiast w charakterystyczną rozetę i sercowato-jajowaty kształt. 

Pojedyncze łodygi rośliny zwieńczają wysmukłe kłosowate kwiatostany złożone z niedużych kwiatów w karminowo-różowym kolorze. Każdy z nich składa się z 12 pręcików, sześciu płatków korony i tylu samych działek kielicha. 

Za najpiękniejsze odmiany krwawnicy pospolitej uznaje się zwykle "Blush" - o jasnoróżowych kwiatach i "Dropmore Purple" w odcieniu podchodzącym pod fiolet. Warto zwrócić także uwagę na niewielką krwawnicę pospolitą "Little Robert" - w odcieniu intensywnego różu, idealną do małych i średnich ogrodów.

Krwawnica pospolita - gdzie ją sadzić w ogrodzie? Nie na pierwszym planie

Jeśli chodzi o to, gdzie sadzić krwawnicę pospolitą, to najpiękniej prezentuje się ona w ogrodach naturalistycznych, w pobliżu fontann, oczek wodnych lub na kwiecistych rabatach. 

Jeżeli ma rosnąć w sąsiedztwie innych, niższych roślin, warto umieszczać ją z tyłu. W przeciwnym razie może je przysłonić. Krwawnica pospolita jest byliną miododajną, która przyciąga do ogrodu pożyteczne pszczoły i piękne, kolorowe motyle. 

Krwawnica pospolita - jak uprawiać roślinę? Jest piękna i łatwa w obsłudze

Uprawa krwawnicy pospolitej nie jest skomplikowana. Najważniejsze jest to, aby bylinie zapewnić odpowiednie podłoże i stanowisko, które będzie dostosowane do jej potrzeb. 

  • Podłoże dla krwawnicy pospolitej - powinno być żyzne, próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Nie przeszkadza jej nadmiar wilgoci. Nie zniesie za to ziemi lekkich, piaszczystych lub kamienistych. Na takich glebach szybko marnieje.Odczyn gleby nie ma większego znaczenia. 
  • Stanowisko dla krwawnicy pospolitej - powinno być półcieniste, ale może być także słoneczne. Pod warunkiem, że nie będzie się to wiązało z dużą utratą wilgoci, przez którą roślina wyrośnie mniej dorodna i będzie skromniej kwitnąć. 

Krwawnica pospolita - pielęgnacja. Kluczowe jest podlewanie

W pielęgnacji krwawnicy kluczowe jest jej regularne podlewanie. Zwłaszcza na terenach suchych, piaszczystych lub kamienistych. Nawożenie nie jest konieczne, gdyż bylina jest odporna na choroby i szkodniki. Jesienią można przyciąć ją przy gruncie, jednak jest to głównie efekt wizualny. 

Krwawnica pospolita - czy jest odporna na mrozy? To twarda roślina

W przeciwieństwie do wielu roślin, krwawnicy pospolitej po sezonie nie trzeba okładać agrowłókniną. Jest to gatunek mrozoodporny, który bez trudu przezimuje pod ziemią. Zielona część byliny wiosną odrasta z przyziemnych pąków na kłączach. 

Zobacz też:

Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać

Koniecznie posadź tę odmianę tulipanów. Będą kwitły przez wiele lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | sadzenie