Reklama
Reklama

Posadź te kwiaty obok czereśni. Zapomnisz o chorobach drzewek owocowych

Nie od dziś wiadomo, że rośliny lubią towarzystwo. Nie każde im jednak odpowiada i służy. Odpowiednio dobrane sąsiedztwo różnych roślin sprawi, że będą na siebie pozytywnie wpływały. Masz w ogrodzie czereśnię, a może jabłoń lub gruszę? Posadź obok nich te kwiaty, a pozbędziesz się problemów z chorobami drzewek owocowych.

Co posadzić obok czereśni i wiśni? Kwiaty, krzewy, warzywa 

Obok czereśni najlepiej posadź...czereśnie, ale innej odmiany. Te drzewa nawzajem się zapylają. Czereśnie lubią też towarzystwo jabłoni, grusz, wiśni czy śliwek.  

Pod czereśnią najlepiej posadzić rośliny, które odstraszają szkodniki i ograniczają inwazję chorób. Mogą to być:  

  • konwalie;  
  • nasturcje 
  • nagietki;  
  • czosnek; 

Te rośliny ograniczają rozwój chorób i grzybów, w których choroby mają swoje źródło. Nie lubią ich też mszyce, norniki i myszy. Czosnek i inne rośliny cebulowe odkażają glebę.  

Pod wiśnią również warto posadzić te niskie rośliny i kwiaty. Oprócz tego wiśni dobrze zrobi sąsiedztwo krzewów porzeczkowych - dzięki nim zbierzemy z drzewka więcej owoców. Obok wiśni bez obaw można posadzić czarny bez czy winorośl. Skorzystają na tym wszystkie rośliny.  

Z warzyw, oprócz cebuli i czosnku, pod wiśnią warto posadzić chrzan, sałatę czy szpinak.  

Takie towarzystwo lubią śliwy, morele i brzoskwinie 

Śliwy, morele i brzoskwinie lubią towarzystwo kukurydzy i truskawek. Dobrze im też zrobi obecność mięty, która odstrasza szkodniki. Te drzewka w naturze spotykane są w klimacie, w którym dojrzewają winnice. Dlatego obecność winorośli dobrze im zrobi.  

Poza tym tak, jak w przypadku innych drzewek owocowych, morelom, śliwom i brzoskwiniom dobrze zrobi obecność roślin odkażających glebę. Czosnek, cebula czy szczypior, a także nasturcje i konwalie majowe poradzą sobie z chorobami i szkodnikami.  

Czytaj też: Obok tych czarnych kwiatów trudno przejść obojętnie. Posadź je, a sąsiadki oszaleją z zazdrości

Najlepsze sąsiedztwo dla grusz i jabłoni 

Grusze i jabłonie to najpopularniejsze drzewka owocowe w polskich ogródkach i na działkach. Tu rosną w swoim klimacie, do którego przystosowały się od stuleci, dlatego można je sadzić obok siebie. Dla grusz najlepszym sąsiedztwem będą truskawki i mięta. Pierwsze sprawią, że drzewko wyda więcej owoców a drugie, że owoce będą bardziej aromatyczne. Na większą ilość zbieranych gruszek wpłynie też bliskość krzaczków porzeczkowych.  

Utrapieniem jabłoni jest choroba zwana parchą. Zapobiec jej mogą czosnek, cebula, szczypior czy chrzan posadzone pod drzewkami. Podobnie, jak w przypadku innych drzewek owocowych, na jabłoń zbawiennie wpłynie sąsiedztwo nasturcji, nagietków czy fiołków. Jeśli zauważysz pod swoją jabłonką mlecze - ciesz się. Mniszek lekarski zadziała ochronnie na drzewko.  

 

 

 

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa | sadzenie | uprawa roślin