Pomidory możesz uprawiać nawet zimą. Pamiętaj jednak o tym
W zimowych miesiącach często brakuje nam świeżych warzyw prosto z własnego ogródka lub balkonu. Kiszonki, mimo iż zdrowe i pyszne nie zawsze są tym, czego chcemy. W takim przypadku warto postawić na uprawę owoców na parapecie. Niektóre z nich w tym pomidory można przy odpowiedniej pielęgnacji hodować nawet zimą. Jak to zrobić, aby cieszyć się czerwonymi przysmakami? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.
Uprawa pomidorów zimą może wydawać się niecodziennym pomysłem, jednak jeśli mamy miejsce na ustawienie doniczki, to warto spróbować — dzięki temu będziemy mieć dostęp do świeżych owoców. To również świetna opcja na podszlifowanie swoich ogrodowych umiejętności.
Nie wszystkie pomidory można hodować w domowych warunkach. W doniczce na parapecie wyrosną pomidorki koktajlowe oraz odmiany samopylne. Te owoce mają niewielkie rozmiary i są odporne na różne choroby, dzięki czemu mają szansę wyrosnąć i zaowocować nawet w domowych warunkach.
Sprawdź także: Po tej odżywce zakwitnie nawet najbardziej oporny skrzydłokwiat. Stosuj ją regularnie
Po wyborze miejsca i rodzaju pomidorów należy przystąpić do ich uprawy. Jak się za to zabrać? Pamiętaj o tych krokach:
- Wysiew nasion — wybrane nasiona należy umieścić w małych pojemnikach wypełnionych ziemią. Sprawdzi się mieszanka ziemi ogrodowej z kompostem oraz piaskiem. Wysiane nasiona należy lekko przykryć podłożem i regularnie zraszać wodą.
- Przesadzanie — po wykiełkowaniu pomidorów, należy przesadzić je do większych doniczek.
- Światło — doniczki powinny mieć dostęp do światła. Należy je ustawić od strony południowej. Przyda się również doświetlenie lampami LED — w szczególności, jeśli dni są pochmurne. W przypadku kilku doniczek często wystarczy jedna nieco większa lampa.
- Pielęgnacja plonów — pomidory powinny stać w pomieszczeniu, w którym nie będą otwierane okna, nie można ich również narażać na przeciągi. Owoce te dobrze czują się w temperaturze 19-22 st. C. Dobrą opcją jest również regularne nawożenie sadzonek.
Po pojawieniu się kwiatów, w celu zwiększenia plonów, można delikatnie postrząsać rośliną lub użyć pędzelka w celu przenoszenia pyłku. Warto również pamiętać o cyklicznym obracaniu rośliny, aby zapewnić jej równomierne doświetlenie.
Przeczytaj również: Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki zamiokulkasa. Będzie rósł, jak nigdy
Światło jest niezbędnym elementem rozwoju roślin. Zimą musimy dostarczyć jego sztuczne źródła — w szczególności w pochmurne dni. W tym celu sprawdzą się lampy LED dedykowane do uprawy roślin. W zależności od liczby sadzonek należy dobrać liczbę lamp, tak aby zapewnić pomidorom równomierny dostęp do światła. Lampy powinny być ustawione od 20 do 40 cm od liści. W przypadku bardzo wysokich sadzonek można postawić na oświetlenie międzyrzędowe.
Pomidory, aby dobrze się rozwijać, potrzebują od 12 do 16 godzin dostępu do światła. Po uwzględnieniu liczby słonecznych godzin w danym dniu należy włączyć sztuczne oświetlenie. Zimą dzień trwa średnio 8-9 godzin, jednak często jest pochmurno i światło nie dociera do rośliny.
Zobacz też:
Widzisz to na monsterze? Dzięki temu z łatwością ją rozmnożysz
Nie tylko gwiazda betlejemska. Ta roślina upiększy twoje święta
Storczyk zakwitnie jeszcze przed świętami. Wystarczy, że zrobisz to