Reklama
Reklama

Pomidory mają mało owoców? Najlepszy składnik na naturalny nawóz znajdziesz pod płotem

Pomidory ze względu na swój smak i wartości odżywcze są uprawiane w wielu polskich ogrodach. Żeby rozwijały się prawidłowo, stawały się soczyste i smaczne, należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie. Dotyczy to zarówno wody, jak i środków wspomagających wzrost pomidorów. Składnik najlepszej, ekologicznej odżywki to popularny w Polsce chwast.

Zgodnie z wytycznymi botaniki pomidory zaliczają się do owoców. Jednak ze względu na małą zawartość cukru, klasyfikuje się je powszechnie jako warzywa. Owocowanie pomidorów można wesprzeć, zwracając uwagę na podlewanie rośliny.

Nawadnianie pomidorów we właściwy sposób jest kluczowe dla ich rozwoju. Popełniając błędy, można doprowadzić do pojawienia się chorób, małych plonów, zmniejszonej odporności roślin, przesuszenia lub gnicia. Nie trzeba uczyć się na własnych błędach. Można skorzystać z gotowych rozwiązań.

Podlewanie pomidorów – stosowanie naturalnych nawozów

Żeby pomidory zachwycały wyglądem, smakiem i rozmiarem, można uzupełnić standardowy cykl podlewania wodą o stosowanie nawozu. Rośliny mają duże wymagania pokarmowe i z pewnością użycie odpowiedniego nawozu pomoże w dostarczeniu im ważnych składników.

Najlepiej stosować przy tym nawozy organiczne. Nie upośledzają gleby ani nie wpływają negatywnie na żaden z etapów rozwoju nie tylko pomidorów, ale także roślin w okolicy. Nie zabiją też pożytecznych drobnoustrojów w glebie.

Do podlewania pomidorów można stosować nawozy bogate w: potas, żelazo, magnez, mangan, cynk, krzem i fosfor. Regularne stosowanie domowych preparatów wpłynie pozytywnie na zdrowie roślin, poprawi kwitnienie oraz ograniczy pojawianie się chorób i szkodników.

Podlewanie pomidorów roztworem z pokrzyw. Jak go przygotować?

Do wykonania roztworu niezbędny będzie 1 kilogram pokrzyw oraz 10 litrów wody. Roztwór należy mieszać w plastikowym pojemniku. Metalowy zbiornik wywoła niepożądane reakcje chemiczne. 

Do przygotowania nawozu nada się deszczówka. Odstana woda uwydatni działanie gnojówki. Pojemnik z roztworem trzeba przykryć gazą lub kawałkiem materiału. Nakrycie powinno umożliwiać docieranie powietrza do środka. 

Nawóz należy potem odstawić w ciepłe i zacienione miejsce na około 1-2 tygodni. Żeby przyspieszyć fermentację, można codziennie mieszać roztwór, aby dostarczyć powietrze do wnętrza. Jeśli przestanie się pienić, to znak, że jest już gotowy do użytku. 

Podlewanie pomidorów roztworem z pokrzyw. Jak to robić poprawnie?

Przed wykorzystaniem roztworu, należy go odcedzić, a następnie rozcieńczyć w proporcji 1:10 z wodą. Podlewanie nawozem można przeprowadzać raz na dwa tygodnie. 

Roztwór z pokrzyw można też wykorzystać do opryskiwania pomidorów. Ochroni to rośliny przed chorobami i szkodnikami. Jednak w tym przypadku należy zastosować proporcję 1:20. Proporcja 1:10 sprawdzi się natomiast w walce z szarą pleśnią i mączniakiem rzekomym.

Podlewanie pomidorów – na co należy zwrócić uwagę?

Częstotliwość podlewania zależy w dużej mierze od podłoża. Rośliny rosnące na piaszczystej glebie powinny być nawadniane codziennie. Natomiast te rosnące na gliniastej lub ciężkiej – co 2-3 dni. 

Intensywność podlewania powinna być wysoka przede wszystkim w momencie umieszczenia w gruncie sadzonek pomidorów. To dlatego, że pomidory nie mają jeszcze rozwiniętych korzeni, umożliwiających pobieranie wody z większej głębokości. 

Podlewanie małymi ilościami wody doprowadzi do tego, że korzenie sadzonki będą rozrastać się na boki, a nie w głąb. Kiedy sadzonki się już ugruntują, konieczne jest regularne podlewanie, w odstępach co 3-5 dni.

Podlewanie pomidorów – kiedy nawadnianie jest wyjątkowo ważne?

Podlewanie pomidorów jest szczególnie ważne w czasie kwitnienia, zawiązywania i wzrastania owoców. Trzeba wtedy zapewniać im jednorazowo (w trakcie nawadniania) ok. 4-7 l/ m2. Kiedy owoce się pojawią, należy zwiększyć częstotliwość podlewania, ale zmniejszyć ilość wody. 

Regularne dostarczanie wody pomidorom sprawi, że w trakcie owocowania będą szybciej dojrzewać. Uzyskają też ładny kolor, ich smak będzie intensywny, a miąższ soczysty. Częstotliwość podlewania można zmniejszyć w trakcie sezonowych ulew.

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca kwiatami, ale uważaj. Jest toksyczna

Ta roślina odstrasza ślimaki, a przyciąga piękne motyle. Może kwitnąć całe lato

O tych zabiegach koniecznie pamiętaj w lipcu. Ogród ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | warzywniak