Reklama
Reklama

Podlewaj tym choinkę. Postoi wiele tygodni i nie będzie gubić igieł

Choinka jest obowiązkowym atrybutem Świąt, a w wielu domach jest ona żywa. Niestety, w ogrzewanych i przesuszonych pomieszczeniach jej igły szybko zaczynają opadać. Nasze babcie miały na to sprawdzony sposób. Wystarczą dwie przyprawy i drzewko postoi w pełnej krasie przez kilka tygodni.

Wybierając choinkę do domu, często sięgamy po drzewko w doniczce w nadziei na to, że dłużej będzie cieszyć nasze oczy. Jednak i taka wersja potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Dwa proste składniki z kuchni sprawią, że będzie długo wyglądać zjawiskowo.  

Sposób na przetrwanie choinki 

Każdy marzy o tym, by choinka w domu stała jak najdłużej. Dlatego wybieramy choinki w doniczkach lub stawiamy je w specjalnych podstawkach z możliwością wymiany wody. Jednak samo podlewanie czy wymiana wody mogą nie wystarczyć, drzewko i tak zacznie się sypać. Choinka bez igieł wygląda nieestetycznie i traci swój świąteczny blask. Jeśli chcesz, by choinka postała dłużej, dodaj do wody, którą ją podlewasz dwa składniki: cukier i sól. Cukier odżywi drzewko, a sól pomoże zatrzymać wilgoć w igłach, dzięki czemu nie będą opadać.  

Czytaj też: Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł

Jak zrobić odżywkę, by choinka postała dłużej?  

Odżywka dla choinki jest wyjątkowo prosta do zrobienia. W litrze wody rozpuść dwie łyżki stołowe soli i cukru. Podlej roztworem choinkę lub wstaw ją do mikstury. Te naturalne składniki w żaden sposób nie zaszkodzą drzewku, a dzięki nim choinka postoi dłużej. Pamiętaj tylko o częstym podlewaniu lub zmianie wody. Zimą nasze mieszkania bywają przegrzane, a powietrze w nich jest suche, dlatego trzeba świąteczne drzewko regularnie nawadniać. Jego ścięty pień jest w stanie pochłaniać nawet litr wody dziennie.  

Dzięki temu przedłużysz żywot choinki 

Podlewanie wodą z cukrem i solą nie jest jedynym sposobem na przedłużenie trwałości choinki. Już na etapie wyboru zwróć uwagę na wygląd i rodzaj drzewa. Powinno ono wyglądać zdrowo i zielono. Jodła kaukaska i świerk kłujący postoją w domu dłużej, choć ich zapach nie będzie tak intensywny, jak zwykłego świerku. Jeśli masz możliwość, zahartuj przyniesione drzewko w warunkach przejściowych - w garażu lub na klatce. Dzięki temu nie przeżyje ono szoku po przeniesieniu z zimna w cieplarniane warunki naszych mieszkań. Owiń jednak wtedy pień choinki wilgotną szmatką.  

Po wniesieniu drzewka do mieszkania przytnij nieco jego pień, ułatwi to wchłanianie wody. W domu powinien być on zawsze zanurzony w wodzie, do której warto wrzucić kilka miedzianych monet. Powstrzymają one rozwój bakterii, które mogłyby zaszkodzić choince. Postaw też ją z dala od źródeł ciepła i nie obciążaj zbytnio ozdobami, a wytrzyma przez długie tygodnie.  

Zobacz też:

Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów

Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty

To najlepszy moment na sadzenie tych kwiatów. Babcia miała ich pełny ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie | pielęgnacja