Reklama
Reklama

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Budleja Dawida zwana również motylim krzewem jest niezwykle atrakcyjną rośliną ogrodową, która tłumnie przyciąga motyle i inne owady. Stanowi również barwną ozdobę, przez co chętnie wybierana jest przez wielu ogrodników. Podpowiadamy, jak zadbać o tę roślinę, aby bujnie kwitła i wypełniała ogród słodkim zapachem. Pomocny w tym może okazać się domowy nawóz. 

Motyli krzew z pewnością zalicza się do tych najbarwniejszych roślin. Co więcej, zachwyca również długością okresu kwitnienia, bowiem może zdobić ogród przez cały sezon. Nie ma się więc co dziwić, że zyskuje wśród ogrodników coraz więcej miłośników. Warto więc wiedzieć, jak w łatwy sposób można wspomóc wzrost budlei Dawida.

Budleja Dawida — roślina, która kwitnie przez cały sezon  

Budleja Dawida to pod wieloma względami wyjątkowa roślina. Przez wiele lat może zdobić zarówno posadzona w ogrodzie, jak i w donicy stojącej na balkonie lub tarasie. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a pomimo tego zachwyca swoimi pięknymi kwiatami i zapachem, który tłumnie zwabia motyle.  

Cechą charakterystyczną tego krzewu jest szybki wzrost i owalne liście pokryte drobnymi włoskami. W sezonie kwitnienia roślina obfituje w okazałe, długie kwiatostany, które najczęściej występują w kolorze fioletowym, lecz można spotkać również takie w odcieniu białym, purpurowym, różowym czy bladoniebieskim.  

Wysokość krzewu zależy od odmiany, ale najczęściej waha się od jednego do nawet pięciu metrów. Obfitość kwitnienia zależy natomiast najczęściej od warunków, w jakich roślina jest uprawiana.  

Nie posiada wielkich wymagań, ale warto wiedzieć, jak o nią poprawnie dbać. Przede wszystkim dobrze znaleźć stanowisko ciepłe i słoneczne, z żyzną glebą oraz chronione przed wiatrem. Koniecznie należy pamiętać o regularnym, ale nie za obfitym podlewaniu, a także pielęgnacyjnym przycinaniu. Decydując się na motyli krzew w swoim ogrodzie, trzeba również pamiętać, że jest to roślina trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.  

Przeczytaj także: Takich supertunii pozazdrości ci całe osiedle. Wystarczy domowa odżywka

Domowy sposób na wzrost budlei Dawida. Przygotuj ten nawóz 

Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad sprawi, że roślina odwdzięczy się bujnym kwitnięciem i kwiatostanami, które będą stanowić barwną ozdobę ogrodu. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o budleję Dawida, warto regularnie stosować nawóz.  

Najlepiej taki, który zawiera wszystkie składniki potrzebne roślinie do prawidłowego wzrostu. Mowa tutaj o magnezie, wapniu, fosforze i potasie. Na szczęście w tym celu, nie trzeba sięgać od razu po sklepowe specyfiki, ponieważ z łatwością można samodzielnie przygotować taki nawóz w domu.  

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się... mieszanka na bazie skórek z banana. To prosty i skuteczny sposób na dostarczenie niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Przygotowanie nawozu jest banalnie proste i nie zajmuje dużo czasu.  

Wystarczy pokroić skórkę banana na drobne kawałki i wsadzić do dużego słoika. Następnie pozostaje całość zalać gorącą wodą, po czym szczelnie zakręcić słoik i odstawić go w ciemne miejsce przynajmniej na 24 godziny. Gotowy roztwór należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i w taki sposób podlewać budleję Dawida. Ta z pewnością odwdzięczy się dorodnymi kwiatostanami o słodkim zapachu.  

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka | nawożenie