Reklama
Reklama

Podlej tym skrzydłokwiat, a bujnie zakwitnie. Wystarczy jedno warzywo

Skrzydłokwiaty to widowiskowe rośliny, którymi chętnie dekorujemy domy i mieszkania. Największą ich ozdobą są białe kwiaty, jednak czasami rośliny przestają wypuszczać nowe pąki. Na szczęście można pobudzić je do kwitnienia domową odżywką, przygotowaną z buraka ćwikłowego. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Skrzydłokwiat to roślina z rodziny obrazkowatych, znana ze swoich wydłużonych, intensywnie zielonych liści, a także dekoracyjnych, białych kwiatów, przypominających skrzydła. Ten zjawiskowy kwiat doniczkowy wykazuje zdolność do oczyszczania powietrza we wnętrzach. Jest więc wyjątkowo chętnie wybierany do domów czy biur.

Jeśli jednak nie kwitnie, wyraźnie traci na atrakcyjności. Na szczęście istnieje sposób na jego odżywienie i skłonienie do kwitnienia. Wystarczy przygotować domową odżywkę z pewnego popularnego warzywa.

Skrzydłokwiat — uprawa i pielęgnacja. Dlaczego nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to piękna roślina, jednak jego najbardziej urokliwą częścią są kwiaty. Jeśli nie kwitnie, może to być spowodowane między innymi zbyt małą ilością światła, umieszczeniem w zbyt dużej doniczce, niewłaściwym podlewaniem lub nieodpowiednim nawożeniem. Roślina potrzebuje bowiem półcienistego stanowiska, oświetlonego światłem rozproszonym i umiarkowanie wilgotnej ziemi.

Problemy z kwitnieniem mogą być spowodowane używaniem wody twardej i zimnej, podczas gdy skrzydłokwiat powinien być podlewany wodą przegotowaną, ostudzoną do temperatury pokojowej. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, roślina wymaga odżywiania nie tylko nawozem do roślin zielonych (bogatym przede wszystkim w azot), lecz także nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Zawiera on więcej fosforu i potasu, które sprzyjają kwitnieniu.

Czytaj też: Liście paprotki żółkną? Koniecznie wrzuć to do doniczki 

Domowy nawóz wspomagający kwitnienie. Jak wykonać odżywkę z buraka?

Burak zwyczajny, w zależności od systemu klasyfikacyjnego, zaliczany jest do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. To jedno z najpopularniejszych warzyw, używane przede wszystkim do wykonywania barszczu czerwonego lub wykorzystywane jako dodatek do obiadu. Nie wszyscy wiedzą, że buraki ćwikłowe mogą też pomóc poprawić kondycję roślin doniczkowych. W warzywach tych znajdziemy bowiem między innymi azot, fosfor, potas, magnez, mangan, bor i żelazo.

Przygotowanie domowej odżywki do roślin z buraka nie jest trudne. Warzywo wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, zalać litrem wody i zmiksować. Następnie mieszankę należy przecedzić, pozostawiając jedynie płyn. Trzeba nim podlewać rośliny co 15 dni. Pobudzi skrzydłokwiaty do kwitnienia i sprawi, że będą zdrowo się rozwijać. 

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | rośliny doniczkowe