Reklama
Reklama

Po świętach chcesz wsadzić choinkę do gruntu? Pamiętaj o tym, a będzie rosła przez wiele lat

Choinka to symbol Bożego Narodzenia, ale wcale nie musisz rozstawać się z nią wraz z końcem świątecznego okresu, wyrzucając drzewko. Może ona z tobą zostać przez długie lata jako wspaniała ozdoba ogrodu. Jednak, aby po zasadzeniu na wiosnę przyjęła się w gruncie, już teraz powinieneś zadbać o nią w odpowiedni sposób.

Choinki w doniczce są coraz popularniejsze wśród Polaków, którzy nie chcą pozbywać się świątecznego drzewka wraz z końcem zimy. Jeżeli ty również marzysz o tym, by roślina została z tobą na dłużej, na wiosnę możesz posadzić ją do ogrodu. 

Aby jednak przyjęła się w gruncie, przy zakupie choinki zawsze powinieneś zwracać uwagę na te szczegóły, a podczas pobytu bożonarodzeniowego drzewka w domu, musisz zadbać o niego w odpowiedni sposób. Jeżeli nie zapewnisz roślinie odpowiednich warunków, najprawdopodobniej szybko zmarnieje.

Czytaj również: W tym roku nie kupuj choinki. Te rośliny też wprowadzą świąteczny klimat, a zajmą mniej miejsca

Nie wiesz, jaką choinkę w doniczce wybrać? Na te szczegóły zwróć uwagę

Zakup choinki w doniczce ma wiele zalet. Przede wszystkim, takie drzewko jest trwalsze, gubi mniej igieł i tym samym, mogą stać w domu dłużej. Po świętach możesz również przesadzić ją do gruntu. Jeżeli się przyjmie, na pewno będzie przez długie lata rosła w twoim ogrodzie. Jednak, by zabieg zakończył się powodzeniem, już przy zakupie rośliny powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. 

Zwróć uwagę na to, jaką choinkę wybierasz. Najlepiej, by pochodziła ona ze szkółki leśnej lub sprawdzonego centrum ogrodniczego, a nie przypadkowego stoiska. I dobrze, by była sprzedawana na zewnątrz, a nie w środku. Jeżeli po świętach masz zamiar posadzić drzewko w ogrodzie, przy zakupie zawsze dokładnie sprawdzaj korzenie rośliny. Niektóre rośliny pomimo sprzedaży w doniczkach mają je ucięte lub połamane, a to oznacza marną szansę na to, że choinka się przyjmie. 

Aby uniknąć późniejszych problemów, zawsze wybieraj więc te choinki, które są sprzedawane w dużych doniczkach i stoją w nich stabilnie (niektórzy sprzedawcy jedynie wkładają je do donic, a nie sadzą). Jeśli skrzynka wydaje ci się stosunkowo mała co do wielkości rośliny, może oznaczać to, że drzewko ma poucinane korzenie. Oprócz tego drzewko powinno stabilnie stać w doniczce. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że zostało po prostu wsadzone do doniczki.

Może cię zainteresować: Kasia Cichopek już ubrała choinkę. Stawia na tradycyjne kolory, a przy tym prezentuje najmodniejszą sukienkę na święta                                        

Zadbaj tak o choinkę w doniczce. Zobaczysz, że przyjmie się w gruncie na wiosnę

Sam zakup świątecznego drzewka to jednak dopiero początek. Tak samo ważna jest bowiem odpowiednia pielęgnacja choinki po przywiezieniu do domu. Powinieneś maksymalnie skrócić czas, w którym przebywa ona we wnętrzu budynku. Nie kupuj jej wcześniej niż tydzień przed wigilią, a i wtedy nie strój jej od razu, tylko do 24 grudnia przetrzymuj roślinę w chłodzie. 

Dopiero w ostatniej chwili wstaw ją do mieszkania, a z rozebraniem nie czekaj do Trzech Króli, tylko od razu po świętach wynieś choinkę na zewnątrz. Zwróć również uwagę na sposób, w jaki dekorujesz choinkę. Zamiast tradycyjnych lampek, ozdób ją światełkami LED, które nie poparzą gałązek drzewka. Nie stawiaj też rośliny obok kominka ani kaloryfera z uwagi na szkodliwą wysoką temperaturę oraz względy bezpieczeństwa. 

A po tym, jak wyniesiesz już choinkę do ogródka, na balkon lub taras, musisz zabezpieczyć ją przed mrozem. W tym celu drzewko postaw w miejscu osłoniętym od wiatru, a doniczkę zabezpiecz dodatkowo słomą albo postaw ją na styropianie.


Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | święta