Reklama
Reklama

Po koszeniu trawnik zżółkł? Znamy przyczynę i rozwiązanie

Zadbana i soczyście zielona murawa to wizytówka każdego ogrodu. Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji trawnika jest koszenie go. Jednak czasem zdarza się, że po przycięciu murawy zaczyna ona żółknąć i marnieje. Co jest tego przyczyną? Wyjaśniamy jak znaleźć powód tej sytuacji oraz co zrobić, aby zapobiec żółknięciu trawy.

Częstym problemem jest żółknięcie trawy po koszeniu. Na szczęście można sobie łatwo i skutecznie z tym poradzić. Wystarczy znać powody takiego stanu rzeczy, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jak zapobiegać takiej sytuacji oraz jak dbać o trawnik, aby rósł bujnie oraz był idealnie zielony.

Trawa żółknie po koszeniu? Poznaj przyczyny

Często po koszeniu trawnika, nasza murawa zaczyna żółknąć. Jest to uciążliwy problem, ponieważ oczywiście zależy nam na tym, aby utrzymać nasz trawnik w jak najlepszej kondycji. Wobec tego, chcąc zapobiec takiej sytuacji, musimy znać przyczyny żółknięcia trawy po koszeniu. Oto najczęstsze czynniki

  • Zbyt niskie koszenie - bardzo często trawa żółknie z powodu zbyt krótkiego przycięcia jej. Podczas za mocnego skracania źdźbła, trawa straci dużą część masy zielonej, bez której nie może odbywać się fotosynteza. W rezultacie murawa jest osłabiona i żółknie.
  • Brak nawożenia - zasilanie murawy jest kluczowe. Bez niego trawa nie otrzyma niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo musimy wybierać odpowiednie nawozy, ponieważ brak azotu w glebie może doprowadzić do osłabienia trawy oraz jej żółknięcia.
  • Nienaostrzone noże kosiarki - tępa ostrze urządzenia doprowadzą do poszarpania trawy, co doprowadzi do tego, że jej końcówki będą szybko wysychać i ostatecznie żółknąć.
  • Koszenie mokrej trawy - koszenie wilgotnej lub mokrej murawy także prowadzi do jej żółknięcia. Wynika to z tego, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia, więc podczas cięcia może zostać zniszczona lub nierówno przycięta.

Czytaj również: Przynieś ze spaceru do lasu i rozłóż wokół grządek. Ślimaki ich nienawidzą

Co zrobić, aby trawa nie żółkła po koszeniu?

Oczywiście możemy zapobiegać takiej sytuacji, wprowadzając do pielęgnacji trawnika kilka prostych kroków, które pomogą nam uratować naszą murawę przed żółknięciem. Dzięki paru czynnikom trawa będzie zdrowa i soczyście zielona przez cały sezon.

Przede wszystkim musimy utrzymywać odpowiednią wysokość koszenia. Optymalną wysokością dla trawnika jest około 5-7 cm. Dzięki temu zapewnimy murawie zdrowy rozwój i zapobiegniemy zbyt mocnemu skracaniu trawy.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, aby prawidłowo pielęgnować trawnik. W tym celu musimy stosować nawozy obfitujące w azot. Najlepiej podawać je wiosną oraz latem, ponieważ to właśnie wtedy trawa najmocniej się rozwija i potrzebuje wsparcia. Co więcej, musimy także zadbać o regularne podlewanie trawnika. Powinniśmy wykonywać je rano lub wieczorem, dzięki czemu zapobiegniemy nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby.

Oprócz tego pamiętajmy o regularnym ostrzeniu noży kosiarki. Należy robić to co najmniej raz w sezonie. Pozwoli nam to na równe cięcie murawy oraz zmniejszy ryzyko uszkodzenia źdźbeł. Równocześnie pamiętajmy o tym, by kosić tylko suchą trawę i nie przycinać murawy po deszczu lub w momencie, gdy osadzona jest na niej jeszcze poranna rosa.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin