Reklama
Reklama

Planujesz przesadzanie roślin? Tego podłoża unikaj jak ognia, inaczej je zniszczysz

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na przesadzanie roślin doniczkowych. Czasem zabieg ten trzeba wykonać ze względu na pojawienie się szkodników czy gnicie bryły korzeniowej, niezależnie od pory roku. Podłoże ma duże znaczenie, jeśli chodzi o pielęgnację kwiatów. Nie każdy wie, że nawet dobra jakościowo ziemia może zniszczyć rośliny.

Ziemię do roślin doniczkowych warto kupować w sklepach ogrodniczych lub u sprawdzonych gospodarzy. Żeby kwiaty dobrze rosły, muszą mieć podłoże o dobrej jakości. Okazuje się jednak, że nie tylko to ma znaczenie

Jakie podłoże ma zły wpływ na rośliny?

Zazwyczaj ziemię przechowujemy na balkonie, w piwnicy lub w garażu. Taka przechłodzona gleba ma zły wpływ na rośliny doniczkowe. Jeśli chcemy przesadzić kwiaty, to najpierw powinniśmy ogrzać ziemię do temperatury pokojowej. Tylko wtedy wspomoże okazy we wzroście. 

Chłodne podłoże, które nawodnimy, źle wpływa na bryłę korzeniową. Właśnie dlatego dzień przesadzaniem kwiatów należy umieścić ziemię w ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu osiągnie odpowiednią temperaturę. 

Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe najlepiej przesadzać w marcu i kwietniu. Na przedwiośniu przyjmą się do nowego podłoża, nie zamarzną, ani nie ulegną przesuszeniu. Pod uwagę możemy też wziąć inne terminy na wykonanie tej czynności. Od czego są zależne?

Kwiaty powinniśmy przesadzić zaraz po zakupie, ponieważ w sklepie znajdują się zazwyczaj w zwykłej osłonce, a bryła korzeniowa jest zbita. W związku z tym nie mają zbyt dużo miejsca.

Przesadzanie zależy także od podejrzenia obecności ziemiórek. Gdy tylko zauważymy latające, małe muszki, powinniśmy od razu wykonać tę czynność, aby uratować okaz. Podobnie jest w przypadku chorób grzybowych czy pleśni doniczkowej

Kolejny, ważny aspekt to przesadzanie prewencyjne. Młode rośliny należy przesadzać raz na rok, a te starsze co 2 lub 3 lata. 

Powodem, dla którego warto przesadzić kwiat, jest również jego szybki rozrost, czyli brak miejsca dla bryły korzeniowej i wychodzenie drobnych korzonek z otworu odpływowego. Jeśli nie wykonamy tej czynności, to nie tylko zahamujemy wzrost rośliny, ale też narazimy ją na choroby grzybowe i ogólne osłabienie kondycji. 

Zobacz też:

Moja babcia dba o goździki w ten sposób. Zawsze kwitną do późnej jesieni

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin