Pięknie wygląda, a wymagania ma niewielkie. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu
Nie masz ręki do kwiatów, a marzysz, żeby twój dom ozdobiła piękna roślina doniczkowa o egzotycznym wyglądzie? Jeśli chcesz nadać wnętrzu trochę egzotyki, to postaw na eonium. Z uprawą tego okazu poradzi sobie dosłownie każdy.
Najbardziej popularnymi roślinami doniczkowymi są np. paprocie, fikusy czy monstery. Jeśli chcesz mieć w domu oryginalną roślinę, to wybierz eonium drzewiaste, będące sukulentem rosnącym przez wiele lat. Poznaj jego odmiany oraz warunki uprawy. Ma naprawdę małe wymagania pielęgnacyjne.
Eonium rośnie na Wyspach Kanaryjskich, ale można je także spotkać na wybrzeżach Morza Śródziemnego i Australii. W polskich warunkach osiąga kilkadziesiąt centymetrów.
Cechą charakterystyczną tej rośliny jest drewniejąca łodyga, z której wyrastają mięsiste i lśniące liście o ostrych zakończeniach, układające się na kształt rozety.
Ten okaz występuje w różnych odsłonach. Poszczególne gatunki różnią się od siebie kształtem liści, wysokością czy kolorem. Najpopularniejsze rodzaje Aeonium arboreum to:
- "Schwarzkopf" - cechuje się czarnymi liśćmi;
- "Atropurpureum" - przybiera purpurowe liście pod wpływem słońca;
- "Aeonium sedifolium" - ma drobne, okrągłe listki;
- "Aeonium decorum" - niski gatunek, którego cechą charakterystyczną są spiczaste listki z różowymi końcówkami;
- "Aeonium haworthii" - niska krzewinka o intensywnie zielonych liściach;
- "Aeonium tabuliforme" - ma formę talerzowej rozety, rośnie blisko ziemi;
- "Albovariegatum" - jej liście mają zaróżowione końce z charakterystycznymi pasami.
Jak wspomniano, eonium nie ma dużych wymagań, jednak należy stosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne, aby zdobiło dom przez wiele lat. Jak zatem uprawiać tę roślinę?
- Stanowisko
Ten okaz preferuje słoneczne stanowisko. Właśnie dlatego warto postawić go na oknie południowym. Zbyt mała ilość promieni słonecznych powoduje wybarwianie się liści. W ciemnym miejscu może je nawet zrzucać.
- Temperatura powietrza
Eonium dobrze rośnie w ciepłym miejscu, gdzie temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza. Zimą nie może spadać poniżej 8 stopni Celsjusza.
- Podłoże
Okazowi wystarczy zapewnić zwykłe podłoże do roślin doniczkowych lub takie do kaktusów i sukulentów. Ze względu na słaby system korzeniowy, można sadzić go w płytkich doniczkach, jednak uprzednio wypełnionych kamieniami albo keramzytem. Ważne, aby naczynie miało otwór i podstawkę.
- Podlewanie
Latem podlewamy eonium raz na dwa tygodnie, a zimą - raz na miesiąc. Nawadniamy je dopiero wtedy, gdy gleba w doniczce jest całkowicie sucha. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować gnicie korzeni i zrzucanie liści. Pamiętajmy, aby nie zraszać rośliny.
- Nawożenie
Eonium wystarczy nawozić raz w miesiącu, ale tylko w trakcie lata. Dobrze sprawdzi się zwykły nawóz do kaktusów.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony