Oprysk z czosnku na pomidory. Najlepsza ochrona warzywnika
Oprysk z czosnku na pomidory to sprawdzony sposób na odpowiednią pielęgnację. Usuwa szkodniki, bakterie i grzyby. Można go przygotować już w 24 godziny, a stosując nasze porady, można go dodatkowo ulepszyć. Jak zrobić oprysk na pomidory krok po kroku?
Żeby zadbać o rośliny i przy okazji korzystać z naturalnych środków pielęgnacyjnych, można po prostu wykorzystać produkty, które są "pod ręką". Zalicza się do nich czosnek. Przygotowując z niego oprysk, można ochronić pomidory przed szkodnikami.
Oprysk z czosnku na pomidory będzie eliminować negatywne oddziaływanie szkodników. Zabezpieczy też hodowlę przed atakiem chorób, które są wywoływane przez bakterie oraz grzyby. Jak zrobić, a następnie stosować oprysk z czosnku na pomidory?
Do oprysku potrzebny będzie oczywiście czosnek. Należy przygotować sobie około 200 g byliny. Kolejny etap to roztarcie i zmielenie warzywa. Następna faza obejmuje zalanie czosnku 10 litrami wody. Ostatni krok to odstawienie mieszanki na 24 godziny.
Po upłynięciu doby, mieszankę trzeba przecedzić przez sitko z drobnymi oczkami. Żeby oprysk był łatwiejszy w rozprowadzaniu, płyn można przelać do butelki z atomizerem. W momencie, gdy oprysk z czosnku zostanie przygotowany, można przejść do naniesienia go na pomidory.
Alternatywą dla oprysku z czosnku na pomidory jest wywar. Pomiędzy tymi środkami są różnice mniej subtelne niż tylko nazwy. Druga odmiana środka pielęgnacyjnego, czyli wywar, cechuje się dłużą trwałością. W przypadku oprysku hodowca powinien wykorzystać preparat niedługo po jego przygotowaniu. Inaczej utraci on swoje pozytywne właściwości.
Do przygotowania wywaru z czosnku również potrzeba 200 gramów warzywa (roztartego i zmielonego) i 10 litrów wody. Różnica polega na przygotowaniu. Wywar należy odstawić na 24 godziny, a następnie ugotować. Potem powinno się go ostudzić, przecedzić przez sitko z drobnymi oczkami i przelać płyn do spryskiwacza.
Tak przygotowany wywar będzie można wykorzystać jeszcze przez 2 miesiące od momentu zmieszania składników, obróbki cieplnej i umieszczenia preparatu w butelce. Warunkiem jest to, aby przechowywanie odbywało się w zacienionym miejscu. Pojemnik z wywarem musi być też szczelnie zamknięty.
Czosnek ma działanie bakteriobójcze. Dotyczy to zarówno bezpośredniego spożywania warzywa przez człowieka, jak i stosowania go podczas uprawy pomidorów. Czosnek ze względu na swoje właściwości i charakterystyczny, ostry zapach odstrasza szkodniki i likwiduje bakterie oraz wirusy.
Oprysk lub wywar z czosnku na pomidory należy stosować regularnie. Wystarczy wykonać to raz w miesiącu, żeby zauważyć efekty. Jeśli problem, na przykład ze szkodnikami jest większy, to częstotliwość stosowania preparatu można podnieść do cotygodniowego użycia. Do momentu, kiedy hodowca zauważy pierwsze efekty.
Oprysk z czosnku na pomidory lub wywar, są sprawdzonymi sposobami na ochronę warzyw przed szkodnikami, bakteriami i grzybami. Warto poznać techniki, które uwydatnią pozytywne działanie przygotowanego środka.
Dobrym wyborem będzie dodanie do mieszanki niedużej dozy mydła potasowego, powszechnie używanego w ogrodnictwie, a bardziej znanego jako "szare mydło". Oprysk lub wywar z czosnku na pomidory uzupełniony o mydło potasowe, będzie jeszcze skuteczniejszą bronią w walce m.in. z przędziorkami, mszycami i wełniakami. Oprócz tego dodanie szarego mydła sprawi, że przygotowany roztwór dokładniej przylgnie do roślin.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach