Ogrodnik radzi, jak przycinać hortensje po zimie. Jeden błąd i po kwiatach
Po zimie musimy odpowiednio zadbać o nasze hortensje, jeśli chcemy, by w sezonie odwdzięczyły się bujnymi i barwnymi kwiatami. Przede wszystkim kluczowym zabiegiem jest wykonanie cięcia. Musimy jednak wiedzieć, kiedy i jak to robić, aby nie zaszkodzić roślinie, a pobudzić ją do wzrostu. Podpowiadamy, jak wykonywać przycinanie hortensji po zimie.
Hortensje to rośliny cieszące się dużą popularnością. Zdobyły one serca ogrodników swoimi barwnymi i okazałymi kwiatami. Chcąc jednak, by ozdobiły one naszą działkę, musimy po zimie odpowiednio zadbać o rośliny. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przycinanie hortensji. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić, aby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem w sezonie.
Przycinanie hortensji niezależnie od ich odmiany, jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Polega on na pozbyciu się zniszczonych pędów oraz zaschniętych kwiatostanów. Bardzo ważne jest wykonanie tego w odpowiednim terminie, ponieważ w okresie zimowym, przekwitnięte kwiaty są naturalną ochroną przed warunkami atmosferycznymi.
Z tego względu nie należy usuwać ich zbyt wcześnie, ponieważ mogłoby to osłabić naszą roślinę. Cięcie powinno być wykonywane wczesną wiosną, czyli pod koniec marca lub na początku kwietnia. Dzięki temu zachowamy niezbędne pąki kwiatowe, co sprawi, że roślina będzie pięknie i obficie kwitła w zbliżającym się sezonie.
Czytaj również: Tak wybudzisz pelargonie z zimowego spoczynku. Przydadzą się obierki z jabłka
Najczęściej uprawianą odmianą jest hortensja ogrodowa, która kwitnie na pędach ubiegłorocznych. W związku z tym, podczas przycinania jej, powinniśmy ograniczyć się tylko do usunięcia martwych lub uszkodzonych fragmentów rośliny.
Zalecane jest w tym przypadku cięcie higieniczne, polegające na pozbyciu się zniszczonych pędów, a także zaschniętych kwiatostanów. Równocześnie musimy uważać, aby nie ciąć nadmiernie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do utraty pąków hortensji, co negatywnie odbije się na intensywności kwitnienia.
Pamiętajmy również, że zasady cięcia zależne są od gatunku hortensji. W przypadku odmian bukietowych czy krzewiastych zabieg ten może być przeprowadzany także pod koniec sezonu, gdyż rośliny te nie są aż tak wrażliwe na mocne cięcie jesienne. Natomiast odmiana ogrodowa jest podatna na uszkodzenia, więc należy pozostawić części zielonych fragmentów, dzięki czemu zabezpieczymy roślinę przed mrozami.
Oprócz tego należy wiedzieć, że zalecane jest dokładne ocenienie kondycji rośliny, zanim przystąpimy do cięcia. Dzięki temu usuniemy tylko te fragmenty, które tego potrzebują. Unikajmy także cięcia pędów, na których są pąki kwiatowe, ponieważ moglibyśmy osłabić kwitnienie hortensji.
Kluczowe jest także to, czym będziemy wykonywać cięcie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ostre i czyste nożyczki ogrodnicze, ponieważ minimalizują one ryzyko uszkodzenia hortensji, a także zmniejszają one możliwość rozprzestrzeniania się chorób.
Zobacz też:
Babcia sieje paprykę tylko w tym terminie. Zawsze ma największe plony
Kupujesz storczyka? Na to powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz by długo kwitł
Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów