Ogrodnicy będą mieć pełne ręce roboty. O tych pracach jesienią nie możesz zapomnieć
Jesień w ogrodzie jest czasem zbiorów i kolejnych intensywnych prac. O tej porze roku musisz zapewnić swoim roślinom warunki, aby mogły przetrwać nadchodzącą zimę. To idealny czas na porządki, dbanie o trawnik i grządki, a także wysiew pięknych roślin cebulowych, które będą zdobić twoje rabaty wiosną.
Jeżeli masz działkę, powinieneś przygotować się na ogrom pracy, jaka czeka cię jesienią w ogrodzie. Najbardziej kolorowa spośród pór roku to nie tylko czas porządków i zbierania plonów, ale również wielu innych, ważnych zabiegów, których nie możesz pominąć.
Pamiętaj, aby wykonać je w terminie od września do listopada. Dzięki temu w kolejnym sezonie będziesz mieć pełny warzywnik, pięknie kwitnące rabaty, wypielęgnowany trawnik, zadbane drzewka i krzewy.
Zbieranie plonów to pierwsze o czym powinieneś pomyśleć, mając na uwadze jesienne prace w ogrodzie. To właśnie teraz zauważysz efekty swojej całorocznej pracy. W sadzie zbieraj przede wszystkim: jabłka, gruszki, śliwki czy winogrona.
W warzywniku do wyrwania gotowe jesienią są natomiast rośliny korzeniowe, tj.: marchewka, cebula czy buraki. Nie zapomnij także o zebraniu ziół, wykopaniu ziemniaków czy zebraniu dyni, które możesz wykorzystać w kuchni albo zrobić z nich piękne dekoracje.
Może cię zainteresować: To najgorsze błędy popełniane przez grzybiarzy. Mogą kosztować cię zdrowie
Jesień to również pora sadzenia wiosennych roślin cebulowych: krokusów, hiacyntów, narcyzów czy tulipanów. Pamiętaj jednak, by zająć się tym we wrześniu lub październiku przed nadejściem przymrozków, bo tylko wtedy będą w stanie dobrze się ukorzenić przed zimą.
Zanim umieścisz cebulki w glebie, sprawdź ich stan - powinny być zdrowe, bez plamek i uszkodzeń. Zasadź je na głębokości trzykrotnie większej od ich wysokości, w dobrze nasłonecznionym miejsce. Idealnie byłoby również, gdyby podłoże nie było zbyt wilgotne (ziemia powinna być przepuszczalna, by nie zatrzymywać nadmiaru wody).
Nie zapomnij o usuwaniu chwastów i jesiennej pielęgnacji trawnika. W naszym klimacie ostatnie koszenie wykonujemy najczęściej w drugiej połowie października (pod koniec miesiąca). Obserwuj jednak na bieżąco warunki pogodowe, aby wybrać najlepszy termin.
Pozbieraj suche liście, gałązki i chwasty, a po skoszeniu murawy, przeprowadź aerację trawnika (napowietrzanie gleby). Do tego celu możesz wykorzystać specjalne buty, albo wałek z kolcami. Zabieg poprawi strukturę gleby i przyspieszy regenerację trawnika po zimie.
Czytaj również: Ta choroba często niszczy pomidory w sierpniu. Sprawdź, jak jej zapobiec
Przygotuj swoje rośliny na zimę, zapewniając im dodatkową warstwę izolacyjną w celu ochrony przed niskimi temperaturami, silnymi wiatrami i śniegiem. Wystarczy usypać kopczyki ziemi, okryć je gałązkami drzewek iglastych lub okryć ściółką. Jeśli masz w ogrodzie młode sadzonki i obawiasz się, że to nie wystarczy, możesz również kupić w sklepie ogrodniczym specjalną włókninę.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły