Reklama
Reklama

Ogórki kwitną, ale nie owocują? To może być przyczyną

Wielu ogrodników spotyka się z sytuacją, gdy mimo odpowiedniej pielęgnacji kwitnące obficie ogórki nie zawiązują owoców. Wbrew pozorom nie zawsze jest to związane z brakiem zapylenia. Przyczyna może być zupełnie inna.

Widok kwitnących na żółto kwiatów ogórków napawa radością ogrodników, którzy liczą na obfite plony. Niestety w tym roku coraz więcej z nich zauważa, że rośliny kwitną "na pusto", a kwiaty nie przeobrażają się w owoce.

Warzywa nie owocują przez brak zapylenia?

Aby powstały zawiązki owoców, niezbędna jest obecność owadów zapylających, takich jak np. pszczoły. Jest ich jednak tak dużo, że osoby uprawiające warzywa na zewnątrz - w ogrodzie, na działce - raczej nie powinni się martwić brakiem zapylenia. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku uprawy ogórków w tunelach lub szklarniach, gdzie owady mają utrudniony dostęp. Tak czasem konieczne jest sztuczne zapylanie, czyli przenoszenie pyłku z męskich kwiatów na żeńskie. Wprawieni ogrodnicy robią to zazwyczaj za pomocą małego pędzelka. 

Zdarza się jednak, że warzywa uprawiane na zewnątrz nie owocują, mimo obecności owadów. 

Dlaczego ogórki nie owocują? Winne może być nieprawidłowe podlewanie

Niektórych ogrodników może zdziwić fakt, że za brak owoców odpowiada również nieodpowiednie podlewanie. Szkodliwy może tu być zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. Dzieje się tak, ponieważ ogórki mają płytki system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na obecność wody w glebie. Jeśli nie ma jej w najwyższych warstwach, nie mogą w jej poszukiwaniu sięgnąć głębiej. 

Tegoroczne upały mogły spowodować, że ziemia na grządkach z ogórkami była zbyt sucha, przez co roślina nie otrzymywała odpowiedniej ilości wody, a z nią składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Mogło to doprowadzić do opadania kwiatów oraz zawiązków owoców.  

Jak podlewać ogórki, żeby obficie owocowały?

Regularne nawadnianie ogórków jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie kiełkowania i kwitnienia. Zalecane jest częste, lecz nie obfite podlewanie, najlepiej w godzinach porannych. Ważne jest również, by woda nie była zbyt zimna - nie powinna mieć mniej niż 15 stopni Celsjusza. Podczas podlewania należy uważać, by nie moczyć liści, ponieważ roślina tego nie lubi.

Warto również stosować specjalne, naturalne odżywki do ogórków, które wzmocnią roślinę i sprawią, że będzie obficie owocowała.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | podlewanie