Reklama
Reklama

Ogórki gniją na krzakach? Szybko zastosuj tę metodę, żeby je uratować

Choroby grzybicze są jednym z największych zagrożeń dla ogórków. Te popularne i smaczne warzywa mogą z powodu infekcji stracić ładny kolor, mieć mały rozmiar i zacząć gnić. Jeśli oznaki zgnilizny są widoczne na ogórkach, które znajdują się jeszcze na krzakach, to trzeba zacząć szybko działać.

Jest kilka chorób, które mogą spowodować, że ogórki zaczną gnić jeszcze na krzakach. Do tej grupy zalicza się mączniak rzekomy i prawdziwy dyniowatych, a także antraknozę, parcha dyniowatych i kanciastą plamistość ogórka. 

Walkę z tymi zakażeniami można ułatwić sobie już na początku. Ogrodnicy mają możliwość zakupienia odmian warzyw tolerancyjnych lub odpornych na niektóre z wymienionych chorób. Co zrobić, kiedy nie uda się ochronić ogórków przed zakażeniem?

Co sprzyja zgniliźnie na ogórkach?

Do każdej z chorób grzybiczych można przypisać wspólne warunki sprzyjające ekspansji. Zazwyczaj jest to duża wilgotność, wahania temperatury, a także pozostałości po porażonych już resztkach roślinnych w okolicy ogórków oraz owady, przenoszące bakterie z warzywa na warzywo.

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną atakującą ogórki na krzakach?

Do walki ze zgnilizną atakującą ogórki na krzakach można wykorzystać domowy oprysk. Wystarczy użyć do tego dwóch składników – wodę oraz niepasteryzowane krowie mleko w proporcji 2:1. Warzywa trzeba spryskać wczesnym rankiem lub wieczorem.

Opryski można też stosować w przypadku, gdy warzywa zostaną zaatakowane nie przez grzyby, ale przez np. mszyce, miodówki, skoczki i wciornastki. Do tego przyda się oprysk z 25 g czosnku, zalanego 1 litrem wody. Po tym trzeba odczekać kwadrans i przemieszać roztwór przynajmniej 3 razy. Potem można opryskać ogórki.

Jak nie dopuścić do zaatakowania ogórków przez zgniliznę?

Żeby nie dopuścić do zaatakowania ogórków przez zgniliznę, należy zapewnić im m.in. optymalną temperaturę do rozwoju, właściwą cyrkulację powietrza glebie, a także używać czystych, regularnie zdezynfekowanych narzędzi. Dobrą decyzją będzie też hodowanie roślin na podwyższonych grządkach. 

W przypadku poważnej infekcji konieczne jest zdezynfekowanie gleby. Niektóre z odmian patogenów, na przykład fusarium oxysporum mogą utrzymywać się w ziemi nawet przez 10 lat. Ziemię wtedy należy oczyścić z grzyba przy wykorzystaniu preparatów chemicznych.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | choroby roślin | uprawa roślin