Reklama
Reklama

O tym oprysku pomidorów jeszcze nie słyszałeś. Będą dorodne i słodkie

Na przełomie maja i czerwca kwitną i owocują rośliny. Dotyczy to też pomidorów, które zaczynają zawiązywać warzywa. Warto zatem wspomóc ten proces i wykonać nietypowy oprysk z pewnego, kuchennego produktu. Dzięki niemu zbierzesz dorodne i słodkie plony, a także ochronisz sadzonki przed szkodnikami.

Pomidory są chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach. Oprócz wdrożenia podstawowych zasad pielęgnacyjnych, warto wzmocnić rośliny poprzez wykonanie oprysku z mleka. Sprawdź prosty przepis oraz korzyści z opryskiwania sadzonek

Oprysk z mleka na dorodne i słodkie pomidory

Mleko dość często jest wykorzystywane przez doświadczonych ogrodników w uprawach warzyw. Na jego bazie możemy przygotować naturalne preparaty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oprysku na pomidory. Dlaczego warto opryskiwać sadzonki?

Jak wiadomo, mleko ma w swoim składzie wapń, należy je zatem pić na "mocne kości". Ten składnik odżywczy wpływa też pozytywnie na rośliny, które zaczynają szybciej rosnąć przy stosowaniu regularnych oprysków

W związku z tym pomidory, które są pryskane mlekiem, mają intensywnie zielone i jędrne liście. Ich wzrost jest znacznie przyspieszony, w efekcie zbieramy dorodne i słodkie plony

Oprysk z mleka przeciw szkodnikom i chorobom

Oprysk z mleka jest dobry także na szkodniki, które żerują na pomidorach. Przykładowo możemy użyć go na mszyce, które często atakują te rośliny. 

Pomidory są narażone nie tylko na atak insektów, ale też na rozwój chorób. Najczęściej chorują na zarazę ziemniaczaną oraz mączniaka prawdziwego. I w tym przypadku warto opryskiwać sadzonki. 

Białka mleka, mające kontakt ze światłem septycznym, wykazują właściwości antyseptyczne. Dzięki nim oprysk z tego produktu przeciwdziała grzybom, wirusom, bakteriom oraz innym, szkodliwym patogenom

Jak zrobić oprysk z mleka do pomidorów? Prosty przepis

Przepis na oprysk z mleka jest bardzo prosty. Wystarczy, że rozpuścimy 1 l mleka w 5 l wody. Możemy wziąć takie, które mamy w lodówce, czyli krowie i pełnotłuste. 

Dodatkowo do mieszanki zalecamy dodanie startego na tarce mydła potasowego. Dzięki temu działanie preparatu na szkodniki będzie skuteczniejsze. 

Tak przygotowany roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i wykonujemy oprysk zielonych części rośliny. Powtarzamy go co 2 tygodnie. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL