Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj fusów z herbaty. Włóż je do doniczki, a monstera wystrzeli liśćmi

Herbaciane fusy są jednym z najlepszych domowych nawozów dla roślin doniczkowych. Dlatego, zamiast wyrzucać je do kosza, po wypiciu aromatycznego naparu, wykorzystaj je ponownie. Będące skarbnicą dobroczynnych składników fusy z herbaty pomogą ci szybko wzmocnić zmarniałą monsterę. Możesz dokarmiać nimi również osłabiony skrzydłokwiat czy paprotkę.

Po wypiciu herbaty nigdy nie wyrzucaj fusów do kosza. W ten sposób marnujesz bowiem jeden z najlepszych naturalnych nawozów do roślin, takich jak: monstera, skrzydłokwiat, paprotka czy fikus. Możesz go również stosować, aby wzmocnić osłabioną dracenę, bluszcz czy azalię. Na pewno nie pożałujesz, jeżeli raz na jakiś czas włożysz fusy z herbaty do ich doniczek.

Po co wkładać fusy z herbaty do doniczki?

Fusy z herbaty są skarbnicą wartościowych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na kondycję kwiatów doniczkowych. Zawierają m.in. potas, fosfor, wapń, witaminę C, E, witaminy z grupy B i PP. Poza tym znajdziemy w nich również cenne garbniki, aminokwasy, enzymy, flawonoidy oraz saponiny. 

Najlepsze jest jednak to, że są również źródłem teiny, dzięki której rośliny stają się bardziej żywotne, odporne na choroby i zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli będziesz stosować nawóz z fusów herbaty, liście twojej monstery znów będą zachwycać zdrowym i głębokim, zielonym kolorem. Rośliny doniczkowe będą rosły jak na drożdżach i na pewno zaczną wypuszczać nowe pędy. 

Może cię zainteresować: Zamiast wyrzucać, włóż do doniczki. Storczyk wyrośnie na nich silny jak dąb

W ten sposób stosuj nawóz z herbaty, a wzmocnisz rośliny doniczkowe

Najprostszym sposobem nawożenia roślin fusami z herbaty jest wymieszanie ich z glebą zarówno w formie mokrej, jak i wysuszonej. Taki zabieg od razu poprawia jej właściwości i ułatwia powstawanie próchnicy. Nie jest to jednak jedyna metoda. Fusy z herbaty możesz również zalać ciepłą letnią wodą, odczekać kilka minut i podlać swoje rośliny raz na 1,5- 2 tygodnie. 

Do nawożenia kwiatów najlepiej sprawdzają się herbaty zielone i białe, ponieważ z reguły są one najmniej przetworzone. Pamiętaj również o tym, aby nie stosować do tego celu naparów słodzonych i aromatyzowanych, ponieważ mogą mieć one negatywny wpływ na kondycję twoich roślin.

Tak możesz przechowywać fusy z herbaty, jeśli chcesz zachować je na później

Jeśli wiesz, że nie zużyjesz od razu fusów z herbaty, możesz zachować je na później. W tym celu zawsze przechowuj je w szczelnie zamkniętym słoju, ponieważ w lnianym woreczku lub innym miejscu mogą zacząć szybko pleśnieć. Zanim jednak włożysz je do szklanego naczynia, najpierw musisz je odpowiednio przygotować, najlepiej poprzez suszenie w piekarniku. 

Ułóż fusy cienką warstwą na blasze i włóż je do piekarnika ustawionego na najniższą temperaturę. Wyjmij je wtedy, gdy będą już suche. Aby wysuszyć fusy z herbaty, możesz również wykorzystać suszarkę do grzybów.

Czytaj również: Nie skórki z bananów czy fusy z kawy. To najlepsza odżywka do kwiatów


Zobacz też:

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

Chcesz już wynieść pelargonie na balkon? Sprawdź, co sądzi o tym kwiaciarka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie