Nie wylewaj wody po gotowaniu tego przysmaku. Pelargonie ją uwielbiają
Nie musisz kupować drogich odżywek w sklepach ogrodniczych, aby móc cieszyć się widokiem pięknych kwiatów. Równie skuteczna i zupełnie darmowa jest odżywka z kuchennego odpadu. Nie wylewaj wody po gotowaniu tego sezonowego przysmaku, tylko wykorzystaj ją do podlewania pelargonii. Rozkwitną bujniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Pelargonie są bardzo popularne w Polsce, jednak mało kto potrafi o nie odpowiednio zadbać. Wiele osób myśli, że wystarczy regularnie podlewać je wodą, by zachowały piękny wygląd, a to błąd. Te żarłoczne rośliny, (zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia) potrzebują dokarmiana odżywkami, które dostarczą im witamin i minerałów.
Nie wydawaj jednak niepotrzebnie pieniędzy na produkty w sklepach ogrodniczych. Zamiast tego zrób domowy nawóz do pelargonii z kuchennych resztek, wykorzystując wodę po gotowaniu... bobu. Na pewno nie pożałujesz.
Może cię zainteresować: Dalie będą obsypywać się kwiatami do przymrozków. Musisz tylko w ten sposób o nie zadbać
W czerwcu jest sezon na bób, który jest niezwykle wartościowym produktem - nie tylko dla ciebie, ale również dla twoich ulubionych kwiatów. Jak najczęściej jedz na obiad, a wodę po gotowaniu bobu wykorzystaj do podlewania pelargonii.
Woda po gotowaniu bobu jest skarbnicą witamin. Zawiera liczne witaminy z grupy B, potas, magnez czy fosfor, a te pierwiastki mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję twoich pelargonii. Zapewnią im zdrowy wzrost, rozwój i obfite kwitnienie.
Czytaj również: Jeszcze w lipcu podlej tym hortensje. Będą kwitły znacznie dłużej
Przygotowanie domowego nawozu do pelargonii nie jest trudne. Potrzebny będzie ci do niego oczywiście bób i woda. Pamiętaj jednak, by nie solić jej, bo to może zaszkodzić roślinom. Koperek i czosnek w garnku są dozwolone.
Ugotuj bób do uzyskania miękkości (im starsze warzywo, tym dłużej), odcedź i zjedz ze smakiem, a wodę zachowaj i poczekaj, aż ostygnie. Jej brunatny kolor w niczym nie powinien ci przeszkadzać.
Wodę po gotowaniu bobu rozcieńcz w proporcjach 1:1 z deszczówką (czystą) i podlewaj swoje pelargonie raz na 10-14 dni. Niewykorzystaną "odżywkę" możesz przechowywać w lodówce.
Zobacz też:
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia
Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej
W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku