Reklama
Reklama

Nie wylewaj, podlej nimi hortensje. Będą kwitły jak szalone

Fusy z kawy nie zawsze musimy wyrzucać do kosza. Warto użyć ich w ogrodnictwie do podlewania hortensji, którym dostarczą ważnych składników pokarmowych tj. fosfor, potas, magnez i azot, stanowiąc w pełni wartościowy nawóz. Jak zatem nawozić kwiaty fusami z kawy? Jakie mają działanie na hortensje?

Jak przygotować nawóz z fusów z kawy do hortensji?

Przygotowując domowy nawóz do hortensji, musimy zalać 1 szklankę fusów 5 l wody, poczekać aż napęcznieją i wymieszać. Następnie przelewamy środek do konewki, aby łatwiej podlewać kwiaty. 

Hortensje należy podlewać fusami z kawy raz na dwa tygodnie, aby bujnie zakwitły. Do roślin doniczkowych używamy 1- 2 łyżeczki fusów i zalewamy je 1 szklanką wody. W tym przypadku również czekamy, aż napęcznieją i od razu rozpoczynamy nawadnianie kwiatów.

Jakie działanie mają fusy z kawy na hortensje?

Kawie zawdzięczamy nie tylko intensywny aromat, ale również cenne minerały niezbędne do bujnego wzrostu hortensji. Oto najważniejsze składniki pokarmowe:

  • fosfor - wpływa na owocowanie, kwitnienie, rozwój systemu korzeniowego i wytwarzanie nasion hortensji;
  • potas - wpływa na lepszy rozwój kwiatostanów i wytwarzania nowych pędów, wspiera metabolizm hortensji i ich gospodarkę wodną;
  • magnez - jest bardzo ważny w procesie fotosyntezy hortensji, wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Bez tego pierwiastka roślina słabnie, a jej liście żółkną.
  • azot - wpływa na rozwój podziemnych i nadziemnych części hortensji, a także łączy się z chlorofilem, wpływając na proces prawidłowego wybarwiania liści. 

Podlewanie hortensji fusami z kawy jest wskazane również dlatego, że kwiaty te preferują kwaśną glebę, a nasz składnik powoduje jej zakwaszanie. Hortensje podlewane fusami z kawy będą miały dostarczone ważne pierwiastki, dzięki czemu zakwitną bujnie i obficie. Fusami z kawy możemy także podlewać inne kwiaty tj. rododendrony, skrzydłokwiaty, sępolie czy begonie

Zobacz też:

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | nawożenie | pielęgnacja roślin