Reklama
Reklama

Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół

Zastanawiasz się, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Popularna roślina sama zacznie wysyłać ci sygnały świadczące o tym, że już najwyższa pora na przeprowadzkę do nowej doniczki. Oto kilka zachowań, poprzez które twój kwiatek daje ci znać, że potrzebuje więcej przestrzeni. Dobrze przyjrzyj się jego liściom i korzeniom.

Zamiokulkas zamiolistny jest egzotyczną rośliną o afrykańskim pochodzeniu, która zachwyca ozdobnymi liśćmi, a jednocześnie nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych. 

Nie oznacza to jednak, że nie musisz się wcale o nią troszczyć. Poza regularnym podlewaniem (latem co 2-3 tygodnie, a zimą ograniczonym), zamiokulkasa należy także regularnie przesadzać. To jedyny sposób, by zapewnić mu warunki do wzrostu i wypuszczania bujnych liści.

Jak często przesadzać zamiokulkasa? Wiek rośliny ma znaczenie

Zamiokulkasy wymagają regularnego przesadzania. Starsze okazy wtedy, gdy nie mieszczą się już w swojej akturalnej doniczce (co 2-3 lata), a młode nawet co roku, gdyż ich system korzeniowy rozwija się szybko, a roślina rośnie.

Częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest w dużej mierze od wspomnianego wieku rośliny, lecz to niejedyny czynnik. Istotne są także sygnały, które roślina sama ci wysyłaNaucz się je rozpoznawać, a kwiatek zawsze będzie zachwycał spektakularną urodą.

Może cię zainteresować: Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na przesadzanie zamiokulkasa? Zwróć uwagę na korzenie

Aby dowiedzieć się, czy należy przesadzić zamiokulkasa, zwróć uwagę na korzenie swojej rośliny. Jeżeli zaczęły już przebijać się poza doniczkę przez otwory odpływowe albo wyglądają na zdeformowane, nie możesz zwlekać dłużej z tym zabiegiem

Przeprowadź go natychmiast, aby kwiatek mógł zdrowo się rozwijać. To właśnie korzenie zamiokulkasa gromadzą wodę i składniki odżywcze, więc nie ryzykuj, że ich funkcjonowanie zostanie zaburzone, bo wtedy roślina zmarnieje i nie będzie wypuszczać nowych liści.

Na te sygnały również zwróć uwagę. Zamiokulkas sam je wysyła, kiedy chce być przesadzony

Nie tylko korzenie zamiokulkasa przebijające się poza doniczkę powinny cię zaniepokoić. Niepokojącymi sygnałami wysyłanymi przez wołający o pomoc kwiatek mogą być także: zahamowanie wzrostu, pożółkłe i opadające liście czy ekspresowo przesychające podłoże (kwiatek wydaje się niepokojąco lekki, ponieważ roślinie brakuje ziemi). 

Czytaj również: Grubosz gubi liście? Przyczyna jest prostsza, niż myślisz

Jak przesadzać zamiokulkasa, by przyjął się w nowej doniczce?

Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki i pozbądź się uszkodzonych korzeni, a dopiero później ją przesadź na nowe miejsce. Każda kolejna doniczka zamiokulkasa powinna być o około 3 cm większa niż poprzednia. 

Nie przesadzaj z jej rozmiarem, ponieważ roślina ta nie przepada za zbyt dużą przestrzenią wokół korzeni. To dlatego, że w takich warunkach gleba wolno przesycha po podlewaniu i kwiatek może zacząć gnić. 

Doniczka dla zamiokulkasa powinna mieć także otwory odpływowe, a w środku musi znajdować się odpowiedni drenaż np. z keramzytu. Jeśli chodzi o ziemię, to najlepsza będzie ta dla sukulentów i kaktusów (mogą być wymieszane). Po przesadzeniu oszczędnie podlej roślinę i postaw ją w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. 

Zobacz też:

Zaczyna kwitnąć już w lutym. Ubarwia ogród i nie ma prawie żadnych wymagań

Te rośliny warto mieć w mieszkaniu zimą. Dobrze wpływają na zdrowie

Nie wyrzucaj gwiazdy betlejemskiej po świętach. Może zakwitnąć w kolejnym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | sadzenie