Reklama
Reklama

Nie tylko oczyszcza powietrze. O tych właściwościach skrzydłokwiatu nie miałeś pojęcia

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, pochodząca z tropików, która nie tylko wspaniale zdobi dom, ale też wykazuje właściwości prozdrowotne. Główną z nich jest oczyszczanie powietrza. Jak jeszcze wpływa na nasz organizm? Dlaczego warto go mieć w mieszkaniu? Odpowiadamy.

Skrzydłokwiat, znany również pod nazwą skrzydłolist lub lilia domowa, to wielosezonowa roślina doniczkowa, zaliczana do rodziny obrazkowatych. Naturalnie rośnie w tropikalnych lasach równikowych, jednak zdołał przyzwyczaić się do wschodnioeuropejskiej pogody, która bywa kapryśna.

Ta popularna roślina doniczkowa pełni funkcję dekoracyjną w wielu domach ze względu na ciemne, błyszczące liście o lancetowatym kształcie. Właściwie pielęgnowana może wypuścić piękne, białe kwiaty. Wielu ogrodników doskonale zna najważniejsze zasady pielęgnacyjne skrzydłokwiatu, jednak mało kto jest świadomy jego prozdrowotnych właściwości. Poznaj je wszystkie, a jeszcze bardziej zapragniesz mieć ten okaz w swoim domu. 

Jakie właściwości prozdrowotne ma skrzydłokwiat?

Najpopularniejszą właściwością prozdrowotną skrzydłokwiatu jest pochłanianie toksyn i tym samym oczyszczanie powietrza. Badania naukowców NASA potwierdziły, że ta roślina filtruje powietrze, oczyszczając je, co wpływa na zdrowy i spokojny sen. Właśnie dlatego warto postawić ją w sypialni. 

Oprócz tego pochłania także szkodliwe zarodniki pleśni i szkodliwe promieniowanie z telewizora czy komputera. Ponadto emituje pozytywną energię, co jest ważne dla zwolenników feng shui. 

Skrzydłokwiat jako idealna roślina dla alergików

Mało kto wie, że skrzydłokwiat jest idealną rośliną dla alergików, ponieważ skutecznie pochłania wszystkie drobnoustroje, które powstają przez niedostateczne wietrzenie pomieszczeń. Jest to ważne szczególnie zimą, gdy temperatury na zewnątrz nie pozwalają na otwieranie okien na długi czas. 

Ta piękna roślina doniczkowa uspokaja i wycisza, o czym również wiedzą nieliczni. Za te właściwości odpowiada delikatny zapach kwiatów, np. u odmiany Sweet Paco. 

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe