Reklama
Reklama

Nie tylko lawenda. Ta roślina również odstrasza kleszcze, a do tego długo kwitnie

Masz problem z kleszczami w ogrodzie, ale nie przepadasz za zapachem lawendy? Posadź na działce inną roślinę, która je odstrasza, a do tego jeszcze pięknie kwitnie i przyciąga do ogrodu piękne motyle. Teraz jest najlepszy moment, aby się za to zabrać. Nie zwlekaj więc, bo pysznogłówka ma małe wymagania, a zalet jej uprawy jest cała masa.

Nie jesteś fanem lawendy, dlatego szukasz innej rośliny, która odstrasza kleszcze, a przy tym jest urodziwa i cieszy oko przez długi czas? Jeśli zależy ci zarówno na praktycznym zastosowaniu, jak i wyjątkowych walorach ozdobnych, powinieneś rozważyć uprawę pysznogłówki ogrodowej. 

Egzotyczna pysznogłówka świetnie odnajduje się w naszym umiarkowanym klimacie. Wyróżnia się pięknymi kwiatami w intensywnym kolorze, nie jest trudna w uprawie i przyciąga do ogrodu liczne motyle. Jak więc na pewno sam już widzisz, jej wybór ma same zalety.

Pysznogłówka - co to za roślina i skąd pochodzi? Polacy rzadko ją sadzą, a jest bajecznie piękna

Pysznogłówka to roślina o egzotycznym pochodzeniu. Mimo tego, że z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w Europie, została sprowadzona z innego kontynentu. 

Naturalnie porasta bowiem obszary Ameryki Północnej, gdzie była kiedyś traktowana przede wszystkim jako roślina lecznicza. Z jej liści rdzenni mieszkańcy wykonywali okłady i przygotowywali napary na przeziębienia czy problemy żołądkowe.

W Polsce osiągająca od 60 do 150 cm pysznogłówka jest traktowana jako typowo ozdobna roślina, która wygląda ciekawie na rabatach, przy ogrodzeniach czy zbiornikach wodnych. Jej największą zaletą jest jednak to, że odstrasza kleszcze. 

Pysznogłówka ma ciekawie wyglądające liście, które są lancetowate i lekko ząbkowane na brzegach, przez co na pierwszy rzut oka kojarzyć może się z pokrzywami. Wydzielają jednak przyjemny, cytrusowy aromat. Roślina kwitnie od czerwca do września, a jej kwiaty są najczęściej czerwone, różowe, fioletowe lub białe.

Może cię zainteresować: Posadź jako żywopłot. Ładniejsza niż tuja, a do tego odstrasza komary

Kiedy sadzić pysznogłówkę i dlaczego warto? Ta roślina odstrasza kleszcze, a to tylko początek zalet

Termin sadzenia pysznogłówki wypada wiosną lub jesienią, w zależności od upodobań. Nie ma sensu jednak zwlekać, ponieważ w tym roku są idealne warunki, aby zabrać się za to w najbliższych tygodniach.

Pysznogłówkę warto posadzić na rabatach w maju, chociażby dlatego, że latem może okazać się pożyteczna. Przyciągnie zapylacze i kolorowe motyle, a co ważniejsze, jest rośliną odstraszającą kleszcze.

Czytaj również: Moja babcia tym podlewa surfinie. W okolicy nie ma równie pięknych

Jak uprawiać pysznogłówkę ogrodową i o nią dbać? Naprawdę niewiele wymaga

Uprawa pysznogłówki nie jest skomplikowana, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Jeśli chcesz, aby zdrowo rosła, między sadzonkami zachowaj 50-60 cm odstępu. Dzięki temu nie będą podbierać sobie składników odżywczych. 

Pysznogłówki najlepiej czują się na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Powinno być ono osłonięte od silnego wiatru, który negatywnie wpływa na kondycje ich liści i same kwiaty. 

Jeżeli natomiast chodzi o glebę, to pysznogłówka rośnie dobrze w ziemi żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej. Dlatego musisz zadbać o odpowiedni drenaż dla niej, podczas upałów pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu naturalnymi produktami (np. biohumusem, obornikiem granulowanym).

Zobacz też:

Tak skutecznie usuniesz mszyce. Działaj szybko, nim rozgoszczą się na dobre

To najlepsze kwiaty do wazonu. Postoją kilka tygodni i mają obłędny zapach

Doświadczeni ogrodnicy podlewają tym ogórki. Plony zbierają taczkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | działka | sadzenie | pielęgnacja roślin