Nie przepłacaj i posadź te warzywa w swoim ogrodzie. Sprawdź, co sadzić wiosną
Rosnące ceny warzyw sprawiły, że coraz więcej osób postanawia założyć swój ogródek warzywny. Wiosna to najlepszy czas na takie działania, jednak trzeba wiedzieć, co i kiedy można posadzić. Sprawdź, kiedy można rozpocząć wysiew i na co zwrócić uwagę podczas wiosennego sadzenia warzyw.
Własny, przydomowy ogródek to marzenie wielu osób. Na szczęście nie jest ono trudne do spełnienia. Wystarczy odrobina przestrzeni chęci. Pomocna może być również wiedza, kiedy sadzić warzywa wiosną.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego ceny warzyw rosną. Równocześnie każdy ma świadomość tego, że większość warzyw i tak zawsze zimą była droższa, ze względu na ich sezonowość i konieczność importu tych produktów spożywczych z zagranicy. Jednak obecnie skala podwyżek zaskakuje nawet ekonomistów. Jako przyczynę skoku cen wskazuje się falę chłodu i złe warunki atmosferyczne w krajach, w których są hodowane warzywa.
Zaliczają się do nich między innymi regiony hiszpańskie i marokańskie, gdzie pogoda spowodowała wiele problemów na plantacjach.Sprawiło to, że w sklepach można znaleźć między innymi paprykę za 24,99 zł/kg lub nawet 38,99 zł/kg, podczas gdy rok temu jeden z dyskontów oferował ją w promocji za 4,99 zł/kg.
Jednak warzywa są nieodłącznym elementem prawidłowej diety i rezygnacja z nich nie wchodzi w grę. Nic więc dziwnego, że szalejące ceny warzyw sprawiają, że coraz więcej osób planuje posadzić je we własnym ogródku, aby nieco zaoszczędzić i nie martwić się ciągłymi podwyżkami.
Decydując się na wiosenne sadzenie warzyw, musimy wiedzieć, jak odpowiednio przygotować swój ogród. Przede wszystkim należy zadbać o grunt, aby nasiona i sadzonki umieszczone w ziemi odpowiednio wzrastały.W zależności od potrzeb musimy przekopać glebę oraz wyrównać jej powierzchnię. Po wykonaniu tego należy wyznaczyć grządki na poszczególne warzywa.
Najlepiej, aby miały one około 1,2 m szerokości, dzięki czemu zapewnimy sobie swobodny dostęp do grządki z obu stron i łatwiej będzie przeprowadzać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Między grządkami musimy wyznaczyć ścieżki o szerokości około 30 cm. W tym celu należy lekko udeptać ziemię.
Ważne jest także, aby długość grządki była zależna od gatunku warzywa, jakie zamierzamy na niej uprawiać. Dodatkowo wiosną warto wzbogacić ziemię nawozem. Szczególnie potrzebne będzie to w przypadku, gdy jest ona wyjałowiona. Można do tego użyć dobrze przekompostowanego obornika lub odpowiednio rozłożonego kompost.
Podczas sadzenia warzyw wiosną w ogrodzie, nie możemy zapominać o tym, że każde z nich wymaga innych warunków, więc terminy umieszczania ich w ziemi mogą się różnić między sobą. Podpowiadamy, co i kiedy sadzić wiosną w ogrodzie:
- Koniec marca – niektóre z nasion nie są aż tak wrażliwe na niskie temperatury, dlatego można je siać już nawet pod koniec marca. Wystarcza im temperatura 2-6 stopni Celsjusza. Równocześnie istotne jest to, aby konkretnych warzyw nie umieszczać zbyt późno w ziemi, ponieważ zamiast rozwijać swoją użytkową cześć, zaczną one wytwarzać pęd kwiatowy.
Do roślin, które warto zasiać pod koniec marca, zaliczamy:
- szpinak,
- marchew,
- bób,
- rzepa,
- rzodkiew,
- pietruszka
Kwiecień – w tym przypadku lista gatunków, które można już sadzić, będzie nieco dłuższa. Wynika to z tego, że w kwietniu temperatury są już coraz wyższe i rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu.
Do ciepłolubnych roślin, które można siać w kwietniu należą:
- koper,
- cebula,
- buraki ćwikłowe,
- sałata,
- kapusta,
- szczaw,
- kalarepa,
- groszek
W maju warto posadzić rośliny, takie jak:
- ogórki,
- pomidory,
- papryka,
- seler,
- buraki
Równocześnie podczas uprawy warzyw musimy także wiedzieć o tym, których gatunków nie wolno sadzić koło siebie. Jest to istotne, ponieważ niektóre z nich mogą na siebie negatywnie oddziaływać. Spowoduje to, że rośliny nie będą się rozwijały lub nie urosną wystarczająco.
Do roślin, które nie lubią swojego bliskiego towarzystwa należą: pomidory i groch, sałata i pietruszka, kapusta i gorczyca, czy ziemniaki w sąsiedztwie pomidorów i słoneczników.
Po posadzeniu warzyw w ogrodzie nie możemy zapominać również o ich odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim bardzo ważne jest regularne podlewanie roślin. Niektóre nasiona będą również potrzebowały dodatkowego zasilenia nawozem.
Niezbędne jest również zadbanie o stanowisko, gdzie zostały zasiane lub posadzone warzywa. Musimy dopilnować, aby chwasty były regularnie usuwane. Oprócz tego sprawdzonym sposobem jest posadzenie czosnku obok roślin, co pozwoli nam uniknąć problemu ze szkodnikami. Odstraszymy je w ten sposób i zabezpieczymy nasze wzrastające plony.
Dodatkowo warto posadzić w bliskim sąsiedztwie rośliny motylkowate, które dostarczą glebie dużą ilość azotu, co niezwykle pozytywnie wpływa na wzrost roślin, które także zostały w niej umieszczone.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści
Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać
Przed przymrozkami wnieś te rośliny do domu. Przetrwają kolejny sezon i pięknie rozkwitną