Nie lekceważ takich plam na liściach papryki. Jeszcze możesz ją uratować
Żółte plamy na liściach papryki nie muszą świadczyć. o niedoborze wody. Faktycznie, często tak jest, ale mogą być także objawem poważnej choroby. Zanim więc zaczniesz na siłę ją podlewać, najpierw upewnij się, że twoje rośliny nie chorują na fuzariozę. A jeśli tak, reaguj szybko. W przeciwnym razie nie będziesz mógł liczyć na dorodne plony.
Sezon na paprykę zaczyna się w sierpniu i trwa aż do września. Jeżeli uprawiasz ją na swojej działce i niedługo chcesz cieszyć się smacznymi warzywami, ze wzmożoną wagą powinieneś obserwować teraz swoje sadzonki.
Reaguj szybko, gdy tylko zauważysz żółte plamy na liściach. Nie zawsze są one bowiem oznaką niedostatecznego podlewania. Mogą świadczyć o poważnej chorobie grzybowej, jaką jest fuzarioza papryki.
Fuzarioza to jedna z najpoważniejszych chorób grzybowych papryki, która latem może dotknąć twoje uprawy. Im jest cieplej, tym szybciej postępuje, dlatego staraj się regularnie sprawdzać swoje sadzonki.
Fuzariozę papryki wywołuje grzyb Fusarium oxysporum. Najpierw atakuje on korzenie, a później pozostałe części rośliny. Może żyć w glebie przez wiele lat, a postępowi choroby sprzyjają zwłaszcza trzy czynniki: zanieczyszczona gleba, dużą wilgotność, temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza.
Może cię zainteresować: Krzaczki borówek potrzebują tego po zbiorach. To zabieg, którego nie możesz przegapić
Objawy fuzaryjnego więdnięcia papryki na początku widoczne są na dolnych liściach, które żółkną i stopniowo więdną. W miarę postępowania choroby również górne części rośliny tracą napięcie, robią się matowe i opadają.
Papryka przestaje się rozwijać. Rośnie wolno lub jej wzrost zostaje całkowicie zahamowany, a owoce, które wydaje, są karłowate, albo małe i zdeformowane. Jeśli po przecięciu pędu (głównego lub bocznego) na przekroju poprzecznym widać brązowe kręgi, to niemal pewne jest, że papryka zachorowała na fuzariozę.
Jednym ze sposobów zapobiegania fuzariozie papryki jest rotacja upraw. Nie sadź tej rośliny w tym samym miejscu przez kilka lat z rzędu, bo to zwiększa ryzyko ataku choroby grzybowej.
Dbaj o jakość gleby w swoim warzywniku - powinna być przepuszczalna, niezbyt wilgotna. Od czasu do czasu warto zasilić ją naturalnym kompostem lub obornikiem, aby poprawić strukturę ziemi i wzmocnić rośliny.
Czytaj również: Ta roślina idealnie sprawdzi się jako żywopłot. Jest zdrowsza i ładniejsza niż tuje
Samodzielne zwalczanie fuzariozy papryki nie jest łatwe, ale są dwa proste domowe sposoby, które mogą złagodzić chorobę. Jeśli chcesz uratować rośliny, usuń porażone liście i pędy. Nie kompostuj ich, tylko spal, (bo w ten sposób zarazisz wszystkie swoje rośliny).
Opryskuj paprykę:
- naparem z czosnku - posiekaj go i wymocz w wodzie przed dobę, a później przelej wywar do butelki z atomizerem i opryskaj rośliny,
- wyciągiem z cynamonu - zmieszaj przyprawę z wodą, przelej do butelki z atomizerem i opryskaj rośliny.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz