Nazywana jest „lampionem chińskim” i „łańcuchem serc”. Sukulent podbija serca miłośników roślin
Z uwagi na przypominające serca liście i dzbanuszkowate kwiaty ceropegia woodii nazywana jest „lampionem chińskim” lub „łańcuchem serc". To oryginalna roślina o długich pędach, które można dowolnie kształtować. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?
Lampion chiński jest efektowny i urokliwy. To egzotyczna i dość łatwa w uprawie roślina, którą można nabyć w wielu odmianach. Najpopularniejsze z nich to "String of Hearts", "Silver Glory" i "Variegata". Wyjaśniamy, jak wygląda ceropegia woodii i jak o nią dbać.
Ceropegia woodii nazywana jest lampionem chińskim lub łańcuchem serc. To sukulent pochodzący z Rodezji w Afryce Południowej, gdzie jest gorąco i sucho. Roślina nauczyła się więc gromadzić wodę i ograniczać jej parowanie. Należy do rodziny trojeściowatych i wyróżnia się nie tylko kształtnymi liśćmi, ale też długimi pędami, które wyrastają z mięsistej bulwy. Mogą zarówno zwisać, jak i oplatać podstawione roślinie podpory — stąd też można ją dowolnie kształtować. To coraz modniejsza roślina doniczkowa, która w dodatku bardzo szybko się rozrasta.
Lampion chiński wytwarza również kwiaty, które mają rurkowaty kształt i fioletowo-kremowy kolor. Są niezwykle dekoracyjne, ponieważ przypominają niewielkie dzbanuszki. To prawdopodobnie dzięki nim roślinę nazywa się lampionem chińskim.
Czytaj też: Te krzewy rozmnożysz przez sadzonki zdrewniałe. Już możesz je pobierać
Ceropegię najlepiej uprawiać na jasnych, słonecznych stanowiskach, w temperaturze 10-12 stopni zimą i 23-27 stopni Celsjusza latem. Intensywne słońce nie może jednak padać bezpośrednio na jej liście. W uprawie należy też pamiętać, że lampion chiński nie lubi przeciągów.
Łańcuch serc ma umiejętność gromadzenia wody, więc nie potrzebuje częstego podlewania. Najlepiej robić to co 7-10 dni wiosną i latem, a w chłodniejszych okresach roku nawet rzadziej. Roślina powinna trafić do doniczki z otworami u dołu, aby móc pozbywać się nadmiaru wody. Co kilka lat (najlepiej wiosną) warto ją przesadzać do nowej doniczki. Idealna ziemia pod uprawę tej rośliny powinna być przepuszczalna.
Co jakiś czas rozrastające się szybko pędy lampionu chińskiego warto przycinać - dzięki temu się zagęści. Dla zdrowego wzrostu ważne jest również regularne nawożenie. Powinno się odbywać co około 2 tygodnie. Idealny będzie nawóz przeznaczony dla sukulentów lub nawóz do pelargonii.
Zobacz też:
Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją