Nadchodzi czas na wrzosy. W tym terminie najlepiej je sadzić
Wrzosy w ogrodzie to rozwiązanie, które zachwyca i oczarowuje. Rośliny te są oznaką zbliżającej się jesieni. Wobec tego zbliża się termin, w którym należy posadzić wrzosy. Podpowiadamy, jak to zrobić i kiedy najlepiej się na to zdecydować, aby rośliny stały się romantyczną ozdobą naszych ogrodów.
Wrzosy są piękną ozdobą zarówno w mniejszych grupach na balkonie, jak i większych w ogrodzie. Nieodłącznie kojarzą się z jesienią, która równocześnie jest odpowiednim momentem na to, aby posadzić te niezwykłe rośliny. Sprawdź, kiedy dokładnie sadzić wrzosy i jak je pielęgnować.
Wrzosy w dużych ilościach pojawiają się w sklepach już w sierpniu i przyciągają wielu kupców swoją niezwykłą jesienną urodą. Są to niewielkie krzewinki, które zakwitają w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Kwiaty pojawiają się na ich delikatnych łodyżkach i są bardzo małe oraz rurkowate.
Małe okazy wrzosów kosztują zaledwie kilka złotych, a za większe krzewinki zapłacimy zazwyczaj około 30 złotych. Wobec tego już za kilkadziesiąt złotych możemy stworzyć w naszym ogrodzie lub na balkonie przepiękne, niewielkie wrzosowisko, które będzie cieszyło oko i umili nam jesienny czas.
Wrzosy możemy dostać w sklepach ogrodniczych przez cały rok. Jednak najlepiej kupić je we wrześniu, ponieważ wtedy kwitną i wyglądają najkorzystniej.
Po zakupie powinniśmy je od razu przesadzić, aby rośliny nie pozostawały w zbyt małych doniczkach sklepowych. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich rozwój, ponieważ w takich pojemnikach jest niewiele ziemi, więc wrzosom brakuje składników pokarmowych i w rezultacie przesychają.
Innym, ale mniej efektownym terminem jest wiosna (od marca do kwietnia). Jednak sadzone wtedy wrzosy nie zakwitają i nie zachwycają tak, jak we wrześniu.
Sadząc wrzosy w ogrodzie, musimy umieścić je w odpowiednim miejscu i najlepiej w grupach. Na stanowisku, w którym planujemy zasadzić wrzosowisko, powinniśmy zdjąć warstwę około 15 cm ziemi i rozłożyć kwaśny torf. Ewentualnie możemy zakupić specjalne podłoże dla wrzosów. Następnie rabaty pod wrzosy przekopujemy na głębokość szpadla.
Po wykopaniu odpowiednio dużego otworu umieszczamy w nim bryłę korzeniową, zalewamy ją wodą i uzupełniamy otwór pozostałą częścią podłoża. Później po raz kolejny podlewamy roślinę i ściółkujemy glebę wokół niej grubą warstwą przekompostowanej kory sosnowej lub trocin z drzew iglastych. Wrzosy powinniśmy sadzić w odległości 20-30 cm.
Wrzosy najlepiej umieścić na stałe w słonecznym, cichym zakątku ogrodu. Muszą być one osłonięte przed silnym wiatrem, który będzie dla nich szczególnie niebezpieczny na przedwiośniu. Dodatkowo unikajmy miejsc, w których stoi woda, ponieważ w takich warunkach wrzosy będą gniły.
Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują przepuszczalnej gleby, o kwaśnym odczynie i pH 4,5 - 5,5. Sadząc wrzosy, warto dodać do ziemi specjalną mikoryzę dla roślin wrzosowatych, która jest bogata w pożyteczne grzyby, wpływające na lepszy wzrost wrzosów.
Podlewanie wrzosów także jest istotne. W czasie kwitnienia jest to najważniejsze, ponieważ rośliny muszą mieć wtedy stale wilgotne podłoże. W cieplejsze dni należy im dostarczać wodę nawet dwa razy dziennie. Jednak musimy uważać, aby nie podlewać zbyt obficie wrzosów, ponieważ mogą one obumrzeć na skutek nadmiaru wilgoci.
Chcąc, by wrzosy przetrwały zimę, powinniśmy przykryć je gałęziami lub tkaniną jutową, przepuszczającą powietrze. Rośliny wymagają także cięcia, które przeprowadza się wiosną. Wtedy ścinamy je tuż nad ziemią.
Zobacz też:
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"
Zrób te 3 rzeczy w październiku. Turkuć podjadek i ślimaki będą omijać twój ogród