Reklama
Reklama

Nada koloru każdemu ogrodowi. Posadź czosnek ozdobny i ciesz oczy

Purple Sensation to czarująca odmiana czosnku ozdobnego. Z powodzeniem wkomponuje się do każdego typu ogrodu. Jego piękne kuliste kwiaty nie tylko cieszą oko, ale także są przyjazne dla pszczół. Sprawdź jak uprawiać i pielęgnować czosnek ozdobny w swoim ogrodzie.

Czosnek ozdobny Purple Sensation to idealna roślina na działkę

Odmiana czosnku ozdobnego Purple Sensation wyróżnia się kulistymi kwiatostanami o średnicy do 10 cm i kolorze purpury lub fioletu. Efektowne kwiatostany czosnku ozdobnego składają się z wielu drobnych kwiatów, przypominających kształtem gwiazdy. Ta imponująca roślina osiąga 70-90 cm wysokości. Czosnek ozdobny i jest stosunkowo łatwy w uprawie i doskonale sprawdzi się na rabatach oraz ogrodach o charakterze naturalistycznym, ponieważ przyciągnie wiele owadów zapylających, takich jak pszczoły czy motyle. 

Cebulki czosnku ozdobnego mają ok. 4-5 cm średnicy. Roślina kwitnie od połowy maja do końca czerwca, ozdabiając działkę swoimi intensywnymi kolorami. Po przekwitnięciu czosnku ozdobnego jego szerokie liście więdną. To naturalny proces, dlatego nie powinniśmy interweniować i wykopywać cebulek

Wymagania i sadzenie czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny potrzebuje słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego przed wiatrem. Roślina poradzi sobie również w półcieniu, jednak jej kwiatostany nie będą już wtedy tak okazałe i gęste. Czosnek ozdobny wymaga żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby bogatej w próchnicę. 

Przeczytaj również: We wrześniu koniecznie posadź te kwiaty. Wiosną zaniemówisz z zachwytu

Cebulki czosnku ozdobnego sadzimy jesienią od września do końca października. Zakupujemy je na głębokości ok. 10-15 cm w odstępach 15-30 cm. Czosnek ozdobny jest mrozoodporną rośliną, dzięki czemu cebulki powinny dobrze znieść zimę i zakwitnąć w nowym sezonie.

Pielęgnacja czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny wymaga regularnego podlewania ok. raz na 2-3 dni w trakcie intensywnego wzrostu oraz podczas suszy. Przy podlewaniu należy stale monitorować poziom wilgotności gleby, aby uniknąć przelania rośliny. 

Od momentu pojawienia się pierwszych liści do początku kwitnienia należy dokarmiać roślinę raz na 2-3 tygodnie nawozem do roślin kwitnących, dawką wskazaną przez danego producenta. Po przekwitnięciu czosnku należy usunąć stare kwiatostany, które mogą posłużyć dodatkowo jako ozdoba do bukietów lub wnętrz. 

Zobacz też:

Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | uprawa roślin