Reklama
Reklama

Na noc przenieś kwiaty w to miejsce. Postoją w wazonie znacznie dłużej

Przyszła wiosna i nic tak nie poprawi nam nastroju, jak cięte kwiaty w mieszkaniu. Ozdobią każde wnętrze, a przy tym ich obłędny zapach rozniesie się po całym domu. Ich wadą jest jednak to, że szybko więdną. Florystka podpowiada, jak o nie zadbać. Niektóre triki są dość zaskakujące, szczególnie ten z przeniesieniem ich na noc w inne miejsce.

Co zrobić, by kwiaty cięte nie więdły? Przenieś wazon do garażu 

Cięte kwiaty wytrzymają znacznie dłużej w niższych temperaturach. Trudno jednak obniżyć specjalnie dla nich zamienić mieszkanie w chłodnię. Możesz dla nich jednak zrobić coś innego. Przenieś wazon z kwiatami na noc w chłodniejsze miejsce - do garażu lub piwnicy. Niezłym pomysłem jest również schowanie ich do lodówki, jeśli pozwalają na to jej gabaryty.  

Kwiaty w wazonie postoją znacznie dłużej, jeśli nie będą narażone na działanie promieni słonecznych. Umieść je w zacienionym miejscu, z dala od okna. Ozdabianie nimi kuchni nie jest najlepszym pomysłem. Para z gotowanych potraw sprawi, że szybciej zwiędną. Podobnie jest z kominkami czy kaloryferami - nie są najlepszym towarzystwem dla roślin. Cięte kwiaty postaw z dala od owoców. Wydzielają one etylen, który przyspiesza dojrzewanie, a w konsekwencji więdnięcie kwiatów.  

Zrób to, zanim wstawisz kwiaty do wazonu 

Kiedy przyniesiesz kwiaty do domu, najpierw oberwij z nich liście do poziomu, do którego łodygi będą zanurzone w wazonie. Pozostawione, mogą zacząć gnić. Skróć też łodygi roślin o jakieś 2 - 3 cm. Cięcie wykonaj pod skosem, wtedy zwiększysz powierzchnię pobierania wody i substancji odżywczych przez kwiaty. Warto też lekko nakłuć taką podciętą łodygę na środku. Dzięki temu nie stworzy się na niej pęcherz powietrza, odcinający roślinę od wody.  

Czytaj też: To najlepsza odmiana magnolii do ogrodu. Ma najwięcej kwiatów

Inne triki na przedłużenie żywotności kwiatów w wazonie 

Florystka Maryam Ghani zdradziła portalowi express.co.uk kilka trików na przedłużenie żywotności kwiatów w wazonie. Jeden z nich to zanurzenie ich w wannie z zimną wodą. Zapewni to roślinom uzupełnienie wody w tkankach.  

Innym patentem na zapewnienie kwiatom dłuższej świeżości jest wrzucenie do wazonu kilku groszówek. Chodzi o złote monety, które są zrobione z miedzi. Zmniejszy to działanie patogenów. Takie dezynfekujące działanie zapewni też wlanie do wazonu kilku kropel wódki lub wrzucenie do niego tabletki aspiryny. Wszystkie te triki zadziałają odkażająco na wodę, w której stoją rośliny.  

Pamiętaj też o codziennym zmienianiu wody w wazonie i przycinaniu końcówek kwiatów raz na trzy dni. Dzięki temu będą cieszyły oczy domowników dużo dłużej.   

 

Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty