Reklama
Reklama

Na monsterze pojawiają się ciemne plamy? Spryskaj liście tą domową odżywką

Monsterę kochamy nie tylko za jej imponujący wygląd. Ta roślina oczyszcza powietrze, przy okazji zamieniając nasze mieszkanie w małą dżunglę. Nie jest też specjalnie wymagająca w uprawie. Jeśli jednak zauważysz, że na twojej monsterze pojawiły się ciemne plamy, od razu sięgnij po tę domową odżywkę.

Ciemne plamy na monsterze 

Ciemne, a właściwie brązowe plamy pojawiają się na monsterze z kilku powodów. Jednym z nich może być chłód i przeciągi panujące w pomieszczeniu. Jeśli twoja roślina stoi w pobliżu okna, które często otwierasz, przestaw ją w inne miejsce. Dobrze to jednak wcześniej przemyśl, bo monstera nie lubi przestawiania.  

Pojawienie się ciemnych plam może być też wynikiem przelewania monstery. Ta roślina lubi wilgoć, ale raczej w powietrzu. Jej podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre.  

Jeśli twoja monstera ma na liściach niewielkie, ciemne plamki, oznacza to, że zaatakował ją grzyb. W tej sytuacji pomóc mogą kupne preparaty przeciwgrzybiczne lub domowa odżywka. 

Domowa odżywka do monstery 

Jeśli ciemne plamy na twojej monsterze wywołał grzyb, musisz działać szybko. Przede wszystkim pozbądź się zainfekowanych liści. Zetnij je ostrym zdezynfekowanym sekatorem u samej nasady i spal. Choroby grzybicze bardzo łatwo mogą się przenieść na inne rośliny.  

Następnym krokiem jest wykonanie domowej odżywki z cynamonu. Łyżkę przyprawy wymieszaj w szklance gorącej wody i odstaw na pół godziny. Następnie przecedź zawiesinę przez gazę i wlej do butelki z atomizerem. Spryskaj odżywką wszystkie liście monstery. Cynamon ma właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zapobiega również procesom gnilnym, z pewnością więc pomoże nie tylko monsterze, ale i innym domowym czy ogrodowym roślinom.  

Czytaj też: Przygotuj astry chińskie na rozsadę. Zbliża się termin wysiewu

Jak dbać o monsterę?  

Monstera nie jest wymagająca. Najważniejsze, żeby nie przebywała w przesuszonym pomieszczeniu i żeby ziemia pod nią była zawsze lekko wilgotna. Kwiat powinien stać w doniczce z odpływem, co pomoże mu w regulacji poboru wody. Podlewanie najlepiej ograniczyć do jednego w tygodniu, a zimą wystarczy podać roślinie wodę raz na dwa tygodnie.  

Liście monstery warto przecierać wilgotną szmatką. Osadzający się na nich kurz może wpływać na procesy fotosyntezy. Najważniejsze, by nasza roślina nie stała w pełnym słońcu. W naturze porasta lasy tropikalne, gdzie żyje w cieniu większych drzew. 

 

 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin