Możesz wyhodować okazały rozmaryn. Sekret tkwi we właściwym podlewaniu
Rozmaryn to popularna przyprawa, o charakterystycznym smaku i aromacie. Możemy dodawać do potraw świeże ziółka, jeśli tylko zdecydujemy się na uprawę tej rośliny w domu lub w ogrodzie. Rozmaryn urośnie bujny i okazały, o ile będziemy o niego odpowiednio dbać. Jak podlewać rozmaryn i po czym poznać, że potrzebuje nawadniania? Wyjaśniamy.
Rozmaryn to popularna przyprawa, wyróżniająca się korzennym zapachem i lekko sosnowym smakiem, nieco słodszym od mięty. Podkręca smak wielu potraw, a przy tym wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Rozmaryn lekarski jest więc chętnie uprawiany w ogródkach czy doniczkach. Może osiągnąć spore rozmiary, o ile odpowiednio się o niego zadba. Najważniejsze jest jego właściwe podlewanie. Jak podlewać rozmaryn i jak sprawdzić, czy potrzebuje wody?
Rozmaryn lekarski to krzew z rodziny jasnotowatych, w naturze występujący w rejonie Morza Śródziemnego. Jest jednak chętnie uprawiany w różnych miejscach na świecie. Roślina jest wybierana z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Służy też jako przyprawa. Rozmaryn wpływa pozytywnie między innymi na trawienie. Wykazuje też działanie moczopędne, bakteriobójcze i wzmacniające.
Rozmaryn odstrasza kleszcze, komary i ślimaki, więc warto posadzić go w ogrodzie. Można również uprawiać go w doniczce. Żeby jednak zdrowo i bujnie rósł, trzeba o niego odpowiednio dbać. Kluczowe w pielęgnacji jest zwłaszcza jego podlewanie. Jak sprawdzić, czy roślina już potrzebuje wody? Najlepiej sprawdzić glebę, wkładając w nią palec wskazujący. Jeśli zostanie na nim trochę wilgoci, z podlewaniem można jeszcze zaczekać. Jeśli zaś będzie suchy, to odpowiedni moment, by podlać roślinę.
Czytaj też: Posadź te kwiaty w okolicy krzewów róż. Uchronisz je przed chorobą
Rozmaryn to roślina śródziemnomorska, w związku z tym przystosował się do przetrwania w warunkach suchych, z dobrze przepuszczalną glebą. Potrzebuje nawadniania, ale nie można go przelewać — nadmierne podlewanie to jeden z najczęstszych błędów, który może doprowadzić jedynie do rozwoju zgnilizny korzeni.
W uprawie rozmarynu ważne jest, by pozwolić glebie wyschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Częstszego podlewania roślina potrzebuje wiosną i latem, niż jesienią i zimą. Podobnie częściej podlewajmy rośliny młode, niż te starsze, bardziej odporne na suszę. Jeśli uprawiamy rozmaryn w doniczce, z pewnością będzie on wymagał częstszego nawadniania, niż roślina posadzona w ogrodzie, bezpośrednio w ziemi.
Rozmaryn uprawiany w doniczce podlewajmy do spodeczka — wówczas korzenie pobiorą przez otwory drenażowe tyle wody, ile będą potrzebować. Doniczkę można też wstawić do miski z wodą na 10 minut. Warto wiedzieć, że zioło to najlepiej rośnie w doniczce z nieszkliwionej terakoty, w której nadmiar wilgoci jest w stanie odparować przez gliniane ścianki. Roślina uprawiana w ogrodzie potrzebuje nawadniania od góry. Trzeba to jednak robić ostrożnie, nie mocząc liści.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły